Tümleşik bir medya ekosisteminde etkileşimli izleme davranışının gelişimi: Ege Üniversitesi öğrencileri üzerine bir araştırma
Development of interactive behavior tracking in an integrated media ecosytem: A study on university students in Ege University
- Tez No: 326124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET İMANÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, başta internet olmak üzere yazılım, donanım, çoklu ortam tasarımı, etkileşimli video üretimi web ve IP (Internet Protocol) ağları üzerinden ses ve görüntü dağıtımı, mobil iletişim ve yayıncılık hizmetleri gibi yeni faaliyet alanlarının oluşmasını sağlamıştır. Bu alanların ortak noktası, geleneksel kitle iletişim biçimlerinde olduğu gibi içeriği edilgen olarak takip eden izlerkitlenin (kullanıcı) yerine iletişim düzeni ile çift yönlü ve etkileşimli bir ilişki kuran yeni bir izlerkitleyi inşa etmiş olmasıdır. Artık kullanıcı, iletişim sürecine, eskisiyle kıyaslanamayacak ölçüde müdahale edebilmekte, hatta içerik üreten ve bu içeriği dağıtabilen bir niteliğe bürünmektedir. Bu yönden bakıldığında etkileşimlilik olgusu iletişim araştırmaları açısından ilgi çekici bir çalışma alanı olmaktadır.Etkileşimlilik, genellikle çoklu ortam ve web tasarımı gibi belirli alanlarla ilgili bir terim gibi görünmektedir. Oysaki etkileşimli iletişimin çeşitli uygulama biçimlerinin altında ortak bir özellik olarak yatan etkileşimlilik olgusunun kapsamlı bir yaklaşım içinde incelenmesinde fayda bulunmaktadır. Dünya genelinde son yirmi yıla bakıldığında bilgisayar, web ve mobil telefon gibi iletişim teknolojilerinin geniş kitlelerce kabul görmesi akademik ilgiyi de bu alana doğru yönlendirmiştir.Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümü etkileşimliliği kavram olarak açıklama amacını güderken, ikinci bölümünde iletişim ile etkileşimliliğin ilişkisinden hareketle medya ekosistemi ve tümleşik medya kavramları açıklanmıştır. Son bölüm, Ege Üniversitesi öğrencilerinin etkileşimli iletişim teknolojilerini kullanım alışkanlıklarını belirleme amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Developments in information and communication technologies have led to the creation of new areas of activity including firstly Internet and software, hardware, multimedia design, interactive video production, audio and video distribution via web and IP (Internet Protocol) networks), mobile communications and broadcasting services. The common point of these areas is the creation of new audience (users) who have relationship based on bi-directional and interactive communication in lieu of following the content in a passive manner as in traditional forms of mass media. Now, the user is able to partake in the communication process in a way that even cannot be compared with the former one and additionally foregoing can produce a new content that can be disseminated thereby. In these aspect interactivity phenomena is an interesting study area in terms of communication research.Interactivity typically is considered as being unique to specific areas such as multimedia and web design. Yet it would be useful to examine the phenomenon of interactivity, which is a common underlying feature as the backbone of a variety of application forms of interactive communication, in a comprehensive approach. Looking back over the last two decades across the globe we can see that the wide-spread acceptance of communication technologies such as computer, web and mobile phone has directed the academic attention towards this area.In the first part of this study, which consists of three parts, it is aimed to explain interactivity as a concept while media ecosystem and integrated media communications concepts basing on the relationship of communication with interactivity are explained in the second part. It is intended to determine the usage patterns of interactive communication technologies by the students of Aegean University in the last part.