Türkiye' deki zehirlenme olgularının bilgisayar programı çerçevesinde istatistiksel değerlendirilmesi
  1. Tez No: 32618
  2. Yazar: NUR AKPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
97 6. ÖZET Kuruluşlarından günümüze değin zehir danışma merkezleri nin çalışmaları, gelişmeleri ve geleceğe yönelik planlan incelen miştir. Gelişmiş ülkelerde kullanılmakta olan“bilgisayarla olgu kayıt sistemi”henüz merkezimizde kullanılmamakta ancak“bilgi sayarla cevaplama sistemi”kuruluşundan beri kullanılmaktadır. Bu çalışmada tek satırlık özet bilgi haline getirilmiş veriler elle sayılarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme kapsamında: 1) Zehirlenme etkenleri gruplandırılarak aylara göre dağılımı yapılmış; en yüksek oranın ilâçlara ait olduğu, ilâçlar içinde de " analjeziklerin 1. sırada geldiği bulunmuştur. 2) Cinsiyet dağılımında kadın sayısı erkek sayısına oranla daha fazla bulun muştur. 3) Yaş gruplarına göre dağılımda erişkin sayısı çocuk sayısından fazla olmakla beraber 0-4 yaş grubu çoğunluğu oluşturmaktadır. 4) Zehirlenme tipine göre dağılımda kazai zehir lenme sayısı intiharlara oranla daha fazla bulunmuştur. S) Maru- ziyet şekli olarak oral alımlar diğerlerinden çok fazladır. 6) Başvurular en çok 3 büyük ilimizden (Ankara, İstanbul, İzmir) ve çoğunlukla hastanelerden gelmektedir.
Özet (Çeviri)
98 7. SUMMARY Since their establishment, the poison centers' works, development and future plans are searched in this particular study.“Computerised call registration system”which is widely used in developed countries, is not in use in our country yet, however“computerised answering aids system”has been in work since the beginning. In this study one line case data summaries are evaluated manually. In the content of this study: 1) Etiologic agents are classified and distributed to the months. It is found that the highest percentage was for the pharmaceuticals with“analgesics”in the first order. 2) According to the sex distribution women are more than men. 3) According to the age distribution despite the higher number of adults than children, 0-4 age group of children has high percentage among all. 4) Trie number of casual poisonings is higher than the number of suicidal attempts. 5) The number of oral exposures is much more than the others. 6) Enquiries are mostly from hospitals and from the three provinces (Ankara, Istanbul, Izmir).