İşyeri ortamında formaldehitin çevresel incelenmesi
- Tez No: 32619
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
44 6. ÖZET: Formaldehit doğada çok fazla oluşan ve çok kullanılan bir. maddedir. Son zamanlarda toksisitesi ile dikkatleri çeken bu madde insanların maruziyetleri açısından da önem taşımakta ve birçok ülkede bulunabileceği ortamlar için bazı limit değerler uygulanmaktadır. Kimyasal yapısının gaz olması nedeniyle özellikle havadaki konsantrasyonlarının belirlenmesi insanların maruziyetleri açısından daha fazla önem taşımaktadır ve maruziyetin en önemli göstergesidir. Bu amaçla kromatografîk yöntemlerden HPLC, yöntemin özgüllüğü ve duyarlılığı nedeniyle tercih edilmektedir. Bu çalışmada, formaldehit tayini için özellikle işyeri maruziyetini belirlemek amacına yönelik HPLC'ye uygun bir yöntem kurulmaya çalışılmıştır. Yöntemde 2,4-dinitrofenilhİdrazin kaplı silika jel üzerinden formaldehit geçirilerek, formaldehitin dinitrofenilhidrazonu oluşturulmuş ve bu hidrazon asetonitrilde çözülerek HPLC'de 5 um lik Cjg kolonla, 1 ml/dakika lık akış hızıyla ayrıştırılarak 365 nm de okunmuştur. Duyarlılığı fig/M3 düzeyinde olan yöntemde verim % 92.8 dir. Hem örnek alma tekniği hem de filtrasyon ekstraksiyon gibi ara basamakları içermediği için uygulanılması oldukça pratik olan yöntem, özellikle işyeri ortamındaki maruziyeti belirlemeye de uygundur.
Özet (Çeviri)
45 7. SUMMARY: Formaldehyde is produced in large amounts artificially and used abundantly. Human exposure and toxicity are considered seriously and occupational exposure limits are undertaken in various countries. Due to gaseous nature of the compound, determination of its concentrations in the air is the most important indicator of occupational and non-occupational exposure. Chromatographic techniques and especially HPLC are very convenient for this purpose due to selectivity and sensitivity. Present study aims a HPLC based assay procedure of the compound for the measurement of personal exposure. In the assay procedure, formaldehyde is trapped as its dinitrophenylhydrazone by passing its atmospheric contentment through 2,4-dimtrophenylhydrazine coated silica gel and is separated through a 5 urn C^g column by HPLC at a flow rate of 1 ml/min and read at 365 nm. Sensitivity was in the \i g/M3 range and recovery was 92.8 %. Sampling procedure is practical, filtration and extraction steps are being eliminated and the present methodology is suitable for the determination of occupational exposure.