Sepsis tanısında kan kültürü ve multipleks real tıme PCR'ın tanısal performansı
Diagnostic performance of multiplex real time PCR and blood culture in diagnosis of sepsis
- Tez No: 326188
- Danışmanlar: PROF. DR. E. HALİS AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZETSepsis, bir çok sistemi tutan, özellikle hemodinamik değişikliklere yol açan, şok, organ fonksiyon bozukluğu ve organ yetmezliğine kadar giden öldürücü bir enfeksiyon hastalığıdır. Kan kültürü duyarlılığının düşük olması nedeniyle sepsis şüpheli hastaların önemli bir kısmında etken izole edilememekte, bu durum tanı ve tedavi konusunda sorunlara yol açmaktadır.Bu çalışmada amacımız kan kültürü sistemlerine göre daha hızlı ve daha duyarlı sonuçlar verdiği iddia edilen multipleks real time polimeraz zincir reaksiyonu yönteminin (LightCyclerTM SeptiFast) tanısal performansını ve tedaviye olası etkilerini değerlendirmektir.Çalışmaya nozokomiyal sepsis tanısı alan 67 hastadan toplam 78 sepsis atağına ait örnek dahil edildi. Ateş ve herhangi bir sepsis bulgusu olmayan 22 erişkin ile kontrol grubu oluşturuldu. Sepsis tanısı alan 24'ü kadın(%36), 43'ü erkek(%64) erişkin hastada yaş ortalaması 55,7(21-95) idi.Sepsis ataklarında kan kültürü ile etken mikrooganizmayı saptama oranı %32 olarak, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile etken mikroorganizmayı saptama oranı ise %44,9 olarak bulundu.Kan kültürü ve PCR'ı birlikte değerlendirdiğimizde, 78 sepsis atağında toplam 65 mikroorganizma türü izole edildi. Bu türlerin 19 tanesi her iki yöntem ile aynı atakta izole edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYSepsis is a multisystem disease, typically leading to hemodynamic changes, shock, organ dysfunction and organ failure and can be life threatening. Causative microorganisms can not be isolated in the most of sepsis suspected patients because of the low sensitivity of blood culture. Therefore, it leads to problems in the diagnosis and treatment of disease.The aim of this study is to evaluate the diagnostic performance and the possible effects over treatment of multiplex real time PCR(LightCycler SeptiFast) analysis which is suggested to be faster and more sensitive results incomparison to blood culture systems.A total of 78 sepsis attacks from 67 patients with nosocomial sepsis and a control group of 22 adults without any signs of fever and sepsis were included in this study. Of 24 sepsis patients were female (36%) and 43 patients were male (64%) and the median patient age was 55.7 (21-95) years.The rates of detecting microorganism in sepsis attacks by blood culture and PCR analysis were 32% and 44.9% respectively.Total of 65 strains were isolated by both methods during 78 sepsis attacks. 19 of these strains were isolated by both blood culture and PCR analysis at the same sepsis attack. 8 of 12 strains considered as causative and 4 as contaminant, were isolated by blood culture, but not by PCR method.