Sıvı azot sonrası farklı ısıtma tekniklerinin sıçan kemik greftlerinde canlılığa etkisi
The effect of liquid nitrogen on the viability of rat bone grafts using with different thawing protocols
  1. Tez No: 326237
  2. Yazar: HAKAN ŞİRİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZHAN ÇELEBİLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sıvı azot tıpta dokuların saklanması ve değişik tipte tümörlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Çalışmamızda sıvı azotun farklı ısıtma teknikleri ile kullanımı sonucunda dokunun canlılığı ile birlikte klinik ve histopatolojik bulgulatın değerlendirilmesi amaçlanmıştır.45 adet Wistar sıçandan oluşan ve bir tanesi kontrol grubu olan 5 grupta sıçanlardan alınan mandibula parçaları sıvı azot ile 20 dakika boyunca dondurulduktan sonra grupların iki tanesinde yavaş protokolle (20 dakika -20 derece, 20 dakika +4 derece, 20 dakika oda sıcaklığı)diğer 2 grupta ise hızlı protokolle (sadece 20 dakika oda sıcaklığı) ısıtıldı. Gruplardan birer tanesinde örnekler direk histolojik incelemeye gönderilirken birer grupta sıçana implante edilerek 3 hafta sonra histolojik incelemeye gönderildi.Yapılan klinik ve histopatolojik inceleme sonucunda ısıtma tipinden bağımsız olarak sıvı azot kullanımında doku canlılığının devem ettiği ve nüks olasılığının göze alınması gerektiği ve yavaş ısıtılan kemik greftlerinde uzun dönemde iyileşmenin olumsuz yönde etkilenebileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
Liquid nitrogen is mainly used in medicine dor the treatment of various tumors and preservation of the tissues. The puspose of the study is to evaluate both tissue viability and the clinical and histopathological findings following liquid nitrogen application with different thawing techniques in the rat mandibule bone graft model.45 male Wistar rats were divided into five groups including the control group. The harvested bone grafts were hold 20 minutes in liquid nitrogen. In the rapid thawing technique the grafts were hold only 20 minutes in room teparature and in the slow thawing technique 20 minutes in -20 degree, 20 minutes in +4 degree and 20 minutes in room temparature. One group of each technique sent immediately to histopathological examination and the other grafs were implanted to the rat and they were sampled after 3 weeks for the histopathological examination.The results of the study demonstrated that the risk or recurrence has to be taken into account due to the preserved tissue viability after application of liquid nitrogen independently from warming technique. When considering that slow thawing causes more tissue damage, the long term healing properties of thawed bone grafts may be negatively effected.