Yaşlanma sürecinde beyinde sirtuin aktivasyonu
Sirtuin activation of brain during aging process
- Tez No: 326236
 - Danışmanlar: PROF. KAZİME GONCA AKBULUT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoloji, Physiology
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
YAŞLANMA SÜRECİNDE BEYİNDE SİRTUİN AKTİVASYONUSIRTUIN ACTIVATION OF BRAIN DURING AGING PROCESSYaşlanma çeşitli dokularda radikal yapımını artırır ve bu artış, nörodejeneratif hastalıklarla birliktedir. Yaşlanma sürecinde güçlü bir radikal süpürücü olarak fonksiyon gören melatonin azalır. Curcumin antiproliferatif, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.Nikotinamid adenin dinukleotid (NAD+ ) kofaktörüne ihtiyaç duyan tip III histon deasetilaz enzim (HDAC) ailesi içinde Sirtuin proteini yer alır. Bu ailenin bir üyesi olan sirt2 nin nörodejenerasyonla ilgili olduğu ve Sirt2 inhibitörü olan salermid (SLM) in uygulanmasının nörodejeneratif hastalıklarda olumlu etkilerini gösteren çalışmalar mevcuttur.Etik kurul onayını takiben Wistar sıçanlar laboratuvar şartları altında 12 saat aydınlık- karanlık siklusunda kontrol (%1 etanol-PBS sc saat 17:00'de, 30 gün süre) melatonin (MLT) grubu (10mg\kg+etanol-PBS sk saat 17:00`de 30 gün süre), dimetilsülfoksit (DMSO 100µl/bw ip, saat 17:00'de, 30gün) Curcumin (CUR) (30mg/kg+DMSO ip saat 17:00'de, 30 gün), SLM (100µmol/1µl+DMSO ip, saat 17:00'de, 30 gün) ve MLT+CUR, MLT+SLM gruplarına ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Aging increases the production of radicals in various tissues and this increase goes hand by hand with neurodegenerative diseases. Melatonin, which is a powerful scavenger of radicals, significantly decreases in the aging process. Curcumin has antiproliferative, antioxidant and antinflammatory features.Sirtuins are family of NAD-dependent deasetylase (class III histon deasetylase). Several studies indicated that SIRT2 is related to neurodegeneration and treatment of salermide, i.e. an inhibitor of SIRT2, has positive impact on neurodegenerative diseases.Following approval of the ethical committee, Wistar rats were divided in the groups of control (1% ethanol-PBS, sc at 17:00 for 30 days), Melatonin (MLT) (10mg\kg+ethanol-PBS, sc at 17:00pm for 30 days), dimethylsulfoxide (DMSO 100µl/bw, ip at 17:00pm for 30 days), Curcumin (CUR) (30mg/kg+DMSO, ip at 17:00pm for 30 days), SLM (100µmol/1µl+DMSO, ip at 17:00pm for 30 days), MLT+CUR and MLT+SLM in the laboratory under condition of equal period light and dark,12 hours of light/12hours dark cycle.