Elektif kolorektal cerrahi hastalarında antibiyotikli serum ile yapılan periton irrigasyonunun cerrahi alan enfeksiyonu üzerine etkisi
  1. Tez No: 326244
  2. Yazar: ELİF ÖZÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR YEĞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Cerrahi Alan Enfeksiyonu (CAE), spesifik bir prosedürün uygulandığı alanda meydana gelen postoperatif enfeksiyonları içerir. CAE `yi azaltmak amacı ile bir çok teknik değişiklik ile birlikte, peritoneal irrigasyonda birçok cerrah tarafından kabul edilir olmuştur. Peritoneal irrigasyonun etkileri ve antibiyotikli serum ile peritoneal irrigasyonun etkileri üzerine birçok çalışma yapılmış olmakla birlikte antibiyotikli serum ile yapılmış olan peritoneal irrigasyonun kolorektal cerrahi hastalarındaki CAE üzerindeki etkilerini araştıran az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmamızda, elektif kolorektal cerrahi esnasında uygulanan antibiyotikli serum ile periton irrigasyonunun postoperatif önemli komplikasyonlardan biri olan cerrahi alan enfeksiyonu üzerine etkisini değerlendirmek istedim. Aynı zamanda CAE üzerine etkili diğer risk faktörlerini de değerlendirdim. Elektif kolorektal cerrahi yapılan ortalama yaşları 60±11,28 olan toplam 72 hasta (43ü erkek,29 `u kadın ) değerlendirildi. Hastaların 37sine (% 51.4 üne) serum fizyolojik ile periton irrigasyonu uygulanır iken 35 ine (%48.6`sına) antibiyotikli (2 gr Ampisilin/Sulbaktam ve 500 mg Metronidazol - 500 ml içinde) serum ile periton irrigasyonu uygulanmış idi. Hastaların %38.9unda postoperatif 30 gün içinde cerrahi alan enfeksiyonu geliştiği gözlemlendi. CAE gelişen hastaların %39,3ü antibiyotik yıkama yapılan grupta iken, %60.7si serum fizyolojik ile yıkama yapılan grupta idi. Postoperatif yara yeri enfeksiyonu olan grupta peroperatif alınmış olan anastomoz kültüründe Extended spectrum ß-lactamase (ESBL) + E.Coli pozitiflik oranı yara yeri enfeksiyonu olmayan gruptan anlamlı (p < 0,05) olarak daha yüksek tespit edildi. Nasokomiyal enfeksiyonlar arasında 1. sırayı yer alan CAE ları sağlık kaynakları ve harcamaları üzerine dikkat çekici bir etkiye sahiptir. CAE üzerine etkili risk faktörleri üzerine daha kapsamlı çalışmalara gereksinim vardır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: cerrahi alan enfeksiyonu, kolorektal cerrahi, antibiyotikli serum ile periton lavajı
Özet (Çeviri)
Surgical site infection is an infection that occurs after surgery in the part of the body where the surgery took place. Peritoneal lavage has been used by many surgeons in order to reduce surgical infections. For this purpose, many technical changes have been made in surgical procedures. Peritoneal lavage with antibiotics have been evaluated in recent studies for their effects in reducing surgical side infections in colorectal surgery. In this study ,we aimed to evaluate the effects of peritoneal lavage with normal saline or antibiotic solution made by 2 gr ampisilin-sulbactam and 500 mg metronidazole in 500 ml saline. Also we evaluated the concomitant risk factors for surgical site infections. A total of 72 patients were included in the study. The patients consisted of 43 men and 29 women, with a mean age 60 (32-86). In 72 patients, 37 (% 51.4) patients was undergone an intra-abdominal lavage with normal saline, while 35 (%48.6 ) patients was undergone a lavage with antibiotic solution. Surgical site infection have been occured in patients by %38.9 rates. The wound infection rates were 39.3% in antibiotic solution group and 60.7% in normal saline group. Operative anastomotic Extended spectrum ß-lactamase (ESBL) + E.coli culture positiviy rate was significantly (p0,05) higher in the patients who had surgical site infections developed . Surgical site infections has an impact on health care resources and expenditures. More comprehensive studies are needed on the effects and risk factors of surgical side infections. KEY WORDS: surgical site infections, colorectal surgery, effect of peritoneal lavage.