Romatizmal kalp kapak hastaliklari ile serum HLA-B27 ve TNF-alfa düzeyleri arasindaki ilişkinin değerlendirilmesi
Rheumatic valvular heart disease and serum TNF-alpha levels of HLA-B27 and evaluation of the relationship between
  1. Tez No: 326245
  2. Yazar: MUSTAFA AZMİ EYİOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMRİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Akut romatizmal ateş, grup A streptokokların etken olduğu üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası görülen otoimmün bir hastalıktır. ARAnın kronik sekeli olan RKH, özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Otoimmünite ile ilişkili hastalıklardaki rolü nedeni ile HLA altgrupları ile ARA ve RKH ilişkisini inceleyen pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmamızda amacımız; HLA-B27 başta olmak üzere bağışıklık sistemi ile ilgili olduğu düşünülen diğer HLA tipleri ve TNF-nın romatizmal kalp kapak hastalığı arasında bir ilişki olup olmadığını irdelemektir. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim dalında RKH tanısı almış olan 50 hasta grubu ve 50 sağlıklı kontrol grubunu çalışmamıza dahil ettik. Tüm vakalar ve kontrol grupları ekokardiyografi ile değerlendirildi, HLA tiplendirmesi yapıldı ve TNF- düzeylerine bakıldı. HLA-B35 ekspresyonu romatizmal mitral kapak hastalığına duyarlılığı artırdığını; HLA-B44 ekspresyonu romatizmal mitral kapak hastalığından koruyucu olduğunu; romatizmal aort kapak hastalığında sadece HLA-B51 ekspresyonun koruyucu olduğunu saptadık. Romatizmal mitral kapak hastalığı olanlarda hs-CRP düzeyinin yüksek olduğunu saptamamız dikkat çekiciydi. Daha da önemlisi hs-CRP düzeyi yüksek olan hastalarda mitral kapak alanının da daha dar olmasıdır. Trombosit sayılarının romatizmal kapak tutulumu olan hastalarda normal sayıda olsa da kontrol grubundan daha az olduğu saptanırken lökosit sayılarının romatizmal kapak tutulumu olan hastalarda daha fazla olduğunu gördük. Lökosit fazlalığını da hs-CRP yüksekliğini dikkate alarak kronik inflamasyonla ilişkilendirilebileceğini düşünmekteyiz. ARA geçiren hastalarda HLA tiplendirmesinin, hs-CRP ve lökosit takibinin anatomopatolojik ve klinik gidişte ve tedavide dikkate alınması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Acute rheumatic fever is a non-suppurative autoimmune complication of group A beta hemolytic streptococcal pharyngitis. Cardiac complications are significant in absence of secondary prophylaxis and lead to chronic and life threatening valvular heart disease. The chronic sequela of acute rheumatic fever, rheumatic heart disease is one of the leading causes of acquired heart diseases worldwide. Due to the association of HLA antigens with the autoimmune diseases, several studies investigating the association between the HLA antigens and the rheumatic fever/rheumatic heart disease have been performed. In this study, our aim; HLA-B27 is thought to be related to the immune system, particularly the other HLA types, and TNF-alpha to examine whether there is a relationship between rheumatic heart valve disease. Gazi University Faculty of Medicine in the department of Cardiology, rheumatic group of 50 patients who were diagnosed with heart disease and 50 healthy control subjects included in the study have. All cases and controls were evaluated by echocardiography, HLA typing was performed and TNF-alpha levels were determined. In our study, statistically significant association between HLA antigens with rheumatic heart disease were. Rheumatic mitral valve disease, the sensitivity increased expression of HLA-B35 and HLA-B44 expression of rheumatic mitral valve disease, the exact opposite appears to be protective. Rheumatic aortic valve disease can only say that the protective HLA-B51 expression. High levels of hs-CRP in patients with rheumatic mitral valve disease, we find that the remarkable. More importantly, a high level of hs-CRP in patients with mitral valve area is more narrow. Platelet counts in patients with rheumatic mitral valve involvement, even though the control group is less than the normal number of lesions. The number of leukocytes in patients with rheumatic mitral valve involvement, found that more than. Taking into account the height of hs-CRP in excess of leucocytes in the associate chronic inflammation. Search in patients undergoing HLA typing, hs-CRP and leukocyte anatomopathology and clinical follow-up and treatment follow-up is necessary to take into consideration