Yatan ve poliklinikten takip edilen leksen psikiyatrik bozukluk tanısı almış kişilerde şiddet davranışı ve eğilimlerinin karşılaştırılması
Comparison of tendencies and aggressive behaviour among both inpatients and outpatients who are diagnosed to have axis pschiatric disorder
  1. Tez No: 326270
  2. Yazar: ELİF YÖYEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN KONUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Psikiyatri, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Yatan ve poliklinikten takip edilen birinci eksen psikiyatrik bozukluk tanısı almış kişilerde şiddet davranışı ve eğilimlerini karşılaştırılmayı, bu hastalarda şiddet ve agresyon davranışının sıklığını ölçmeyi ve şiddet davranışı açısından bu hastalıklar arasında bir fark olup olmadığını belirlemeyi amaçlayan çalışmanın örneklemi Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ekim 2011- mart 2012 tarihleri arasında klinik ve poliklinik tedavisi görmekte olan kişilerden oluşturulmuştur. Erkek olguların fiziksel ve sözel saldırganlık puanları kadın olguların fiziksel saldırganlık puanlarından yüksek bulunmuştur. Tüm örneklemin %50'sinde yüksek oranda şiddetin varlığı tespit edilmiştir. Total agresyon ve alt boyutlarının en yüksek puandan en aşağı puana doğru sıralamasında öfke, düşmanlık, fiziksel saldırganlık, total agresyon, sözel saldırganlık ve dolaylı saldırganlık yer almaktadır. Bipolar affektif bozukluk tanı grubunda total agresyon ve agresyon alt boyutlarından fiziksel ve sözel saldırganlık, öfke ve dolaylı saldırganlık puanları diğer tanı gruplarından, şizofreni hastalarında agresyon alt boyutlarından düşmanlık düzeyi diğer tanı gruplarından yüksek bulunmuştur. Regresyon analizinde total agresyonun en yüksekten en düşüğe doğru sıralamasında alkol ve madde kötüye kullanımı, bipolar affektif bozukluk, organik beyin bozuklukları ve şizofreni yer almıştır. Fiziksel saldırganlıkta; alkol ve madde kötüye kullanımı, organik beyin bozuklukları, bipolar affektif bozukluk, sözel saldırganlıkta; alkol ve madde kötüye kullanımı ve organik beyin bozuklukları, öfke alt boyutunda; alkol ve madde kötüye kullanımı ve şizofreni, düşmanlık alt boyutunda; bipolar affektif bozukluk, alkol ve madde kötüye kullanımı, şizofreni ve organik beyin bozuklukları, dolaylı saldırganlıkta ise alkol ve madde kötüye kullanımı, bipolar affektif bozukluk, organik beyin bozuklukları ve şizofreni yer almıştır. Tanı gruplarına göre şiddet için risk faktörleri belirlenmiştir. Regresyon analizinde çocukluk dönemi istismarı, ilgisiz bir çocukluk dönemi, birinci çocuk olmak, babanın vefatı, anne ve babasının farklı şehirde yaşaması, sorunlu bir askerlik dönemi, sık ortam değiştirme, geçmiş öyküsünde intihar girişimi, intihar eğilimi, genç yaş, aile içi şiddet, eş ve çocukları ile yaşamak, çocuk sayısının fazla olması, kendi kazancının olmaması, sosyal güvencesinin olmaması, erkek cinsiyet, tedavi görmemiş olmak, düzenli ilaç kullanmamak, komorbid alkol kullanımı, uzun hastane yatışları, başka bir medikal hastalığın varlığı şiddet için risk faktörleri olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study sample, which aims at comparing aggressive behaviour and the tendency to aggressiveness among inpatient and outpatient people with psychiatric disorders, and measuring the frequency of violence and aggression among these patients as well as determining if there is any difference between these illnesses related to aggressive behaviour, was formed in participation with both outpatient and clinically treated persons in the Mental Illness Training and Researching Hospital of Erenköy between September 2011 and March 2012. Man physical and oral aggression scores were higher than woman physical aggression scores. In the bipolar affective disorder diagnosis group, scores of total aggression and subaggression factors such as physical and oral aggressiveness, anger and indirect aggressiveness were higher than other diagnosis groups. On the other hand, level of hostility, which is one of the subaggression factors, among the patients with schizophrenia were higher than other diagnosis groups. In the regression analysis, total aggression ranged from alcohol and substance abuse to bipolar affective disorder, organic brain disorders, and schizophrenia. Physical aggression was caused by alcohol and substance abuse, organic brain disorders, and bipolar affective disorder; oral aggression was caused by alcohol and substance abuse, and organic brain disorders; subanger was caused by alcohol and substance abuse, and schizophrenia; subhostility was caused by bipolar affective disorder, alcohol and substance abuse, schizophrenia, and organic brain disorders; indirect aggression was caused by alcohol and substance abuse, bipolar affective disorder, organic brain disorder, and schizophrenia. Risk factors for violence in terms of diagnosis groups were determined. In the regression analysis, risk factors for violence were as follows: childhood abuse, childhood without affection, being the first child, death of the father, the fact that both parents live in another city, troubled period of military service, frequent change of ambiance, attempts to commit a suicide in the past, tendency to suicide, being young, family related aggression, living with spouse and children, high number of children, not earning money, not having a social insurance, male sex, not having been treated, irregular medication, use of comorbid alcohol, delusion, hallucination, long period of hospitilization, presence of another medical illness.