Doğumun ikinci evresinde ertelenmiş ıkınmanın postpartum yorgunluk ve doğum sonuçlarına etkisi
The effects of delayed pushing during the second stage of labor on postpartum fatigue and labor results
  1. Tez No: 326276
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİREL BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA KAVLAK, DOÇ. DR. SEVGİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma, doğumun ikinci evresinde ertelenmiş ıkınma ile geçiş fazında ıkınmanın postpartum yorgunluk ve doğum sonuçlarına etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştırAraştırma, 15/12/2010-01/09/2011 tarihleri arasında, TC. Sağlık Bakanlığı Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinde; Doğum Salonu ve Postpartum Servisinde yürütülmüştür.Araştırmanın örneklemini 15/12/2010-01/09/2011 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nde primipar olup normal vajinal doğum yapmış, araştırmaya alınma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden, 23 çalışma ve 25 kontrol grubu toplam 48 primipar gebe oluşturmuştur.Araştırmada veriler; literatür bilgileri doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilmiş Gebe Tanılama Formu, İzlem Formu ayrıca Partograf ve Yorgunluk İçin Görsel Benzerlik Skalası kullanılarak, yüz yüze görüşme tekniği ve veri toplama formlarına yönelik izlemler yapılarak toplanmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesinde; sayı ve yüzde, Ki-Kare, Mann Whitney-U, Spearman Sıra Korelasyonu İşlemi ve Wilcoxon İşaretli Sıra(lar) Testi kullanılmıştır.Tüm gruba (n=48) spontan ıkınma tekniği (açık glottis), çalışma grubundaki (n=23) gebelere ıkınmanın ertelenmesi için solunum ve üfleme tekniği eğitimi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been made randomize controlled with the aim of examining the effects of delayed pushing during the second stage of labor and pushing during the transition phase in postpartum fatigue and labor results.Research has been carried out in Delivery Room and Postpartum Service of Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Gynecology and Obstetrics Hospital of T.R. Ministry of Health between the dates of 15 December 2010 and 01 Semptember 2011.The sampling of the research is comprised of 48 primiparous women (23 in delayed pushing group and 25 in control group) who made normal childbirth at the Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Gynecology and Obstetrics Hospital of T.R. Ministry of Health between 15 December 2010 and 01 Semptember 2011, who met the inclusion criteria and who accepted to participate in the study.The data in the study have been collected by using Pregnant Diagnostic Form,Inspection Form that have been developed by the researcher in line with the literature information and also Partograph, Visual Analogue Scale for Fatigue and face to face interview method and data collecting forms. In the evaluation of the collected data; the number and percentage, Chi-Squared Test, The Mann Whitney-U Test, The Spearman Rank-Order Correlation Coefficient and The Wilcoxon Signed-Rank Test have been used.All the group have been given (n=48) the spontaneous pushing technique tarining (open glottis), and the pregnants in the study group (n=23) have been given breahting and blowing technique for delayed of pushing.