Hemşirelik bakımının erken doğum tehdidi tanısı alan gebelerin gebeliklerine uyumuna etkisi
The effect of nursing care on pregnancy adaptation in pregnant women diagnosed with preterm labor
  1. Tez No: 326277
  2. Yazar: AYTÜL HADIMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN SEVİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırma, EDT tanısı alan gebelere geliştirilen standartlar doğrultusunda verilen hemşirelik bakımının, gebelerin gebeliklerine uyum durumlarına etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel bir çalışma olarak planlanmıştır.Araştırma 18 Ağustos 2010- 18 Ağustos 2011 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD'da yürütülmüştür. Araştırma kapsamına, çalışma kriterlerine uyan 21 olgu, 21 kontrol grubu gebe alınmıştır. Gerekli etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra veriler, kontrol grubu için iki, olgu grubu için üç aşamada toplanmıştır. Olgu ve kontrol grubu verilerinin toplanmasında birinci aşamada Gebe Tanıtım Formu ve Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Kontrol grubu gebeler klinikte rutin hemşirelik bakımı almışlar ve beş gün sonra ikinci aşama olarak Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği tekrar uygulanmıştır. Olgu grubu gebeler, ikinci aşama olarak NANDA Kullanılarak Geliştirilen EDT'ye Yönelik Hemşirelik Tanı Çizelgesi doğrultusunda ilgili hemşirelik tanılarını ve beş gün boyunca bunlar için uygun hemşirelik bakımını almışlardır. Beş gün sonunda olgu grubu gebere üçüncü aşama olarak Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği tekrar uygulanmıştır.Olgu ve kontrol grubu gebeler arasında yaş ortalaması, çalışma durumu, sosyal güvence, ailede EDT öyküsü ve gebelik haftası ortalaması açısından istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmamaktadır.Gebelere uygulanan standart hemşirelik bakımı sonrası, %66.7'sinde Sağlığın sürdürülmesinde değişim, %53.3'ünde Beden gereksiniminden az beslenme, %64.7'sinde Uyku örüntüsünde rahatsızlık, %52.4'ünde Ağrı/kontraksiyon, %75'inde Anksiyete/Korku, %69.2'sinde Güçsüzlük, %92.3'ünde Ebeveynlik rol çatışması, %61.1'inde Bireysel baş etmede değişiklik, %71.4'ünde Aile baş etmesinde yetersizlik, %37.5'inde Cinsel yaşamda değişiklik tanısında amaca ulaşılmıştır. Gebelere standart hemşirelik bakımı dışında tanılanan hemşirelik tanılarına yönelik olarak da bakım verilmiştir.Kontrol grubu ve olgu grubu gebelerin ilktest PKDÖ puan ortalamaları arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05).Standart bakım sonunda olgu ve kontrol grubu gebelerin PKDÖ ve alt ölçek puan ortalamaları karşılaştırıldığında, olgu grubu gebelerin PKDÖ toplam puan ortalamalarının (X =127.71±23.04), kontrol grubu gebelerden (X =142.76±26.24) daha düşük olduğu saptanmıştır. Ancak bu oran anlamlı değildir (p>0.05).Gebelere verilen standart bakım sonunda olgu ve kontrol grubu gebelerin Kendi ve Bebeğinin Sağlığı ile İlgili Düşünceleri, Gebeliğin Kabulü, Annelik Rolünün Kabulü, Kendi Annesi ile İlişkisinin Durumu, Eşi ile İlişkisinin Durumu alt ölçek puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The study has been planned as a quasi-experimental to examine the effect of nursing care given to pregnants in accordance with improved standards upon the adaptation conditions of pregnancy of gestational diagnosed with preterm labor.The study has been carried out in Department of Obstetrics and Gynaecology in Ege University between the dates of 18th August 2010- 18th August 2011. Within the scope of the study 21 cases, 21 control group pregnants fitting in the criterias of the study have been included. After taking the necessary ethics commission and institutions? permission, for control group data have been collected in two steps and for case group in three steps. During the collection of data of case and control group in the first step Pregnant-Description Form and Prenatal Self-Evaluation Questionnaire (PSEQ) has been used. Control group pregnants has been given routine nursing care in clinic. As the second step PSEQ has been applied again to these pregnants after five days. As second step case group pregnants have received the related nursing diagnoses and for five days the nursing care suitable to them in accordance with Nursing Diagnose Table for preterm labor developed by using NANDA. At the end of five days as the third step PSEQ again has been applied to case group pregnants.There is not a significant difference between case and control group pregnants in terms of age average, working condition, social security, preterm labor story in the family and pregnancy week average (p>0.05).After the standard nursing care applied to pregnants aim has been reached with these diagnoses; in 66.7% of them Change in maintaining health, in 53.3% of them Nutrition less than body requirement, in 64.7% of them Restlessness in sleep pattern, in 52.4% of them Pain/contraction, in 75% Anxiety/Fear, in 69.2% Weakness, in 92.3 Parents role conflict, in 61.1% Change in individual coping, in 71.4% Inefficiency in family coping in 37.5% Change in sexual life Except standard nursing care pregnants have been given also the care towards nursing diagnoses.A significant difference between control and case group pregnants first test PSEQ point average has not been determined (p>0.05).At the end of the standard care as case and control group pregnants PSEQ and subscale point averages have been compared it has been determined that case group pregnants PSEQ total point average of case group (X =127.71±23.04) is lower than control group pregnants (X =142.76±26.24). Bu this result is not significant (p>0.05).At the end of the standard care given to pregnants, statistically a significant difference between subscale point average of case and control group pregnants in terms of Concern for the well-being of self and baby, Acceptance of pregnancy,Identification with a motherhood role, Relationship with the mother, Relationship with the husband (p>0.05).