Yaşa bağlı makula dejeneresans'nın tanı ve takibinde optik kohorens tomografi'nin yeri
Diagnosis and monitoring of age-related macular degeneration with optical coherence tomography
- Tez No: 326299
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY AKARÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: YBMD tanısı olan hastaların tanı ve takibinde OCT nin yerini incelemekMETOD: Çalışamamıza 2007-2011 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Bölümünde muayene olan 42 hastanın 50 gözü retrospektif olarak incelendi. YBMD tanısı konulan ve intraretinal sıvısı olan hastalata Pronto protokolü çerçevesinde uygun olan hastalara intravitreal 3 anti VEGF tedavisi yapılmıştır. Baseline ve 3. ayın sonunda ; en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, fundus muayenesi ve OCT tetkiki yapılmıştır. Hastalar KNVM' ye eşlik eden; IS/OS hattındaki değişiklikler, PED'in varlığı, IS/OS hattı defekti ve PED birlikteliği olan ve sadece retinal sıvısı olanlar olarak sınıflandırıldı.SONUÇLAR: Sadece sıvı olan olgularda, enjeksiyon sonrası muayenesinde vizyon ile OCT-CRT-Micron kalınlığı arasında %67,9 düzeyinde negatif yönlü anlamlı ilişki bulundu. (p0,05). Sadece PED olan olgularda baseline muayenesi vizyon değerine göre, enjeksiyon sonrası muayenesi vizyon değerinde meydana gelen artış istatistiksel olarak anlamlı değildi. (p=0,414>0,05).Sadece IS/OS hattı defekti ve PED birlikteliği olan olgularda baseline muayenesi vizyon değerine göre, enjeksiyon sonrası muayenesi vizyon değerinde meydana gelen artış istatistiksel olarak anlamlı değildi. (p=0,408>0,05).TARTIŞMA: OCT , günümüzdeki yüksek çözünürlüğü ve hızı sayesinde birçok retina hastalığında olduğu gibi, YBMD'de de bize oldukça değerli bilgiler vermektedir. OCT tanının konulması, takip , tedavi endikasyonunun konulması,gereksiz tedavinin önlenmesi , tedavi öncesi vizyon beklentisinin öngörülebilmesi ve gereksiz tedavi sonrası endoftalmi riskinin azaltılması konusunda bize yol gösteren , efektif, kolay uygulanabilir , tekrarlanabilir, invaziv olmayan değerli ve gittikçe yaygınlaşan bir tetkiktir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the use and application of OCT within the diagnosis and the monitoring of the AMD patients.Method: The records 50 eyes of 42 patients with AMD that were examined in Retina Service of Istanbul Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between 2007-2011 were reviewed retrospectively. Patients who were diagnosed with AMD, had intra-retinal collections and treated 3 anti-VEGF therapy according to the PRONTO protocol. The baseline and best corrected visual acuity values, fundus examinations and OCTs of the patients were obtained at the end of the 3rd month. Subsequently the patients are classified according to situations accompanying to KNVM as: with IS/OS line alterations, with the existence of PED, with the IS/OS line defects plus PED, and with only retinal fluid.Results : In cases with only had retinal fluid, 67.9% of negative significant correspondence has been found between OCT-CRT-Micron diameters in post-injection examinations (p0,05). The amount of increase between the baseline visual values and post-injectional visual values of the patients with only PED was not statistically significant (p=0,414>0,05). Finally the amount of increase between the baseline visual values and post-injectional visual values of the patients with IS/OS line defect and PED was not statistically significant (p=0,408>0,05).Discussions: With its high resolution and rapidity, OCT provides us valuable information about AMD patients nowadays, as it does with many other diseases of the retina. OCT is a rapidly wide-spreading, non-invasive, effective, easy to perform, suitable for repeated use tecnique which helps us to diagnose, monitor and determine the indications of our treatments, prevents unnecessary treatments, to predict the possible visual recovery before treatment and decrease the risk of endophthalmitis due to unnecessary treatment