Behçet üveiti olan hastalarda mikroperimetri ve optik koherens tomografi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of microperimetry and optical coherence tomography findings in patients with behcet uveitis
  1. Tez No: 525393
  2. Yazar: MEHMET FATİH KAĞAN DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİME NİLÜFER YALÇINDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Çalışmamızda Behçet üveiti olan hastalarda mikroperimetre (MP) ve spektral domain optik koherens tomografi (SD-OKT) bulgularını değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamıza Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Uvea Birimi'ne başvuran Behçet üveiti tanılı 39 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, üveit tanı süreleri kaydedildi. Muayene bulgularından en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ve göz içi basıncı (GİB) kaydedildi. MP test sonuçlarından maküler bütünlük endeksi, ortalama eşik değer ve fiksasyon stabilitesi kaydedildi. SD-OKT görüntüleri incelenerek santral makula kalınlığı (SMK), fotoreseptör zon (FZ) ve retina pigment epiteli (RPE) hasarı varlığı değerlendirildi. EİDGK, SD-OKT ve MP verileri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. BULGULAR Çalışmamızda 39 hastanın 66 gözü değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı 31,2±7,3 yıl olup 16'sı kadın (%41,1), 23'ü erkekti (%58,9). Çalışmaya dahil edilen gözlerin ortalama EİDGK skoru 0,42±0,14 logMAR idi. SMK ile EİDGK arasında istatistiksel anlamlı olarak pozitif korelasyon saptandı. FZ ve RPE hasarı bulunan gözlerde, EİDGK hasar bulunmayan gözlere kıyasla anlamlı olarak daha düşüktü. EİDGK ile maküler bütünlük endeksi arasında istatistiksel anlamlı olumlu yönde korelasyon, EİDGK ile ortalama eşik değer ve fiksasyon stabilitesi (P1 ve P2) ölçümleri arasında ise istatistiksel anlamlı pozitif korelasyon saptandı.SMK ile ortalama eşik değer ve fiksasyon stabilitesi (P1 ve P2) ölçümleri arasında istatistiksel anlamlı pozitif korelasyon mevcuttu. FZ ve RPE hasarı bulunmayan gözlerde ortalama eşik değer ve fiksasyon stabilitesi (P1 ve P2) sonuçları, hasar bulunan gözlere göre istatistiksel anlamlı olarak daha yüksekti. TARTIŞMA Behçet hastalığı (BH) Akdeniz, Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkelerinde diğer ülkelere göre daha sık görülmektedir. Ülkemiz de BH'nin sık görüldüğü ülkelerden biridir. Hastalığın karakteristik özelliklerinden biri olan göz tutulumu erkek hastalarda daha sık görülmektedir ve prognozu kadın hastalara kıyasla daha kötü seyretmektedir. Hastalığın prognozu önceki yıllara kıyasla günümüzde daha iyi seyretmektedir. Bunun temel sebebi hastaların erken tanı almasının yanı sıra tedavide kullanılan ilaçların gelişimidir. Kliniğimizin üçüncü basamak sevk merkezi olması ve nispeten dirençli olguların takip edilmesine rağmen ortalama görme keskinliğinin önceki çalışmalarla benzer olmasını inflamasyonun etkin bir şekilde kontrol edilmesine bağlayabiliriz. Behçet üveiti hastalarında SMK ile EİDGK ölçümleri arasındaki ilişki ile ilgili literatürde farklı sonuçlar bulunmaktadır. Bu durum SMK'nin hastaların takibinde sınırlı faydası olduğunu düşündürmektedir. Bizim çalışmamızda SMK ile EİDGK arasında anlamlı olarak görülen pozitif korelasyonu, hastalarımızın klinik olarak remiyonda olmasına bağlayabiliriz. Literatürle uyumlu olarak FZ ve RPE hasarı bulunan gözlerde ise EİDGK anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Klinik pratikte görsel fonksiyon değerlendirilmesinde görme keskinliği kullanılmaktadır; ancak çalışmamızdaki gibi görme keskinliği düşük olan olgularda yeterli değildir. MP birçok maküla hastalığında giderek artan kullanıma sahiptir. Özellikle görme keskinliğinin düşük olduğu yaşa bağlı maküla dejeneresansı ve santral seröz koryoretinopati, vb. hastalıklarda MP'nin görsel fonksiyonu çok daha iyi değerlendirdiği gösterilmiştir. Çalışmamızda MP sonuçlarının hastaların EİDGK ve SD-OKT bulguları ile uyumlu olduğu görülmüştür. SONUÇLAR Mikroperimetre, Behçet üveiti hastalarında görsel fonksiyonunun değerlendirilmesinde kantitatif ve objektif bir tetkik olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE The aims of our study were to evaluate microperimetry (MP) and spectral domain optical coherence tomography (SD-OCT) findings in patients with Behçet disease (BD) with posterior uveitis or panuveitis. MATERIAL AND METHODS We reviewed medical records of 39 patients with Behçet uveitis. The patients' age, gender and duration of uveitis were recorded. Of the examination findings, best corrected visual acuity (BCVA) and intraocular pressure (IOP) measurements were also recorded. Macular integrity index, average threshold and fixation stability results obtained by MP were recorded. SD-OCT images of the patients were also analysed. Central macular thickness (CMT), photoreceptor zone (PZ) and retinal pigment epithelium (RPE) integrities were evaluated. BCVA, SD-OCT and MP results were compared. RESULTS The medical records of the 66 eyes of 39 patients were examined. The mean age of the patients was 31.2±7.3 years. Of the patients, 16 (41.1%) were female and other 23 (58.9) were male. The mean BCVA score of the eyes was 0.42±0.14 logMAR. There was a statistically significant positive correlation between CMT and BCVA. The mean BCVA of the eyes with PZ and RPE disruption was significantly lower than the eyes without PZ and RPE disruption. There was a significant favorable correlation between BCVA and macular integrity index. BCVA was positively correlated with average threshold and fixation stability. CMT was also significantly correlated with average threshold and fixation stability. The mean average threshold and fixation stability measurements were significantly lower in the eyes with PZ and RPE disruption. DISCUSSION Behçet disease is more common in Mediterranean, Middle East and Far East populations. Turkey is one of the countries where Behçet disease is frequent. Eye involvement of BD is more common in males and prognosis of it is worse in male patients. In general, the prognosis of BD is favorable at present when compared to previous years. The main reasons of this situation are early diagnosis of disease and availability of new drugs. In our study, the mean BCVA of the eyes was also good in in accordance with the literature, although our hospital is a tertiary referral center and more resistant cases are followed in our hospital. There are different conclusions regarding the relationship between macular thickness and visual acuiy in patients with Behçet uveitis. Therefore, CMT seems not to be beneficial in the follow-up of the patients. In our study, there was a significant positive correlation between CMT and BCVA of the patients. This is related to that our patients were in remission. In accordance with the literature, the eyes with PZ and RPE disruption had lower visual acuity. In clinical practice, visual acuity is the gold standard in the evaluation of visual function. However, it is not efficient for the patients with low visual acuity. MP has increasing use in many macular disorders, such as age-related macular degeneration and central serous chorioretinopathy. In our study, MP results were compatible with BCVA measurements and SD-OCT findings. CONCLUSION Microperimetry can be used to evaluate visual function quantitatively and objectively in patients with Behçet uveitis.