Yaş tip yaşa bağlı makula dejeneresansında optik koherens tomografi anjiografinin tanı ve takipteki yeri
The role of optical coherence tomography angiography in neovascular age related macular degeneration
- Tez No: 557023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) hastalarının tanı ve takibinde, tedavinin erken dönem etkilerinin değerlendirilmesinde spektral domain optik koherens tomografi (SD-OKT) ve fundus floresein anjiografi (FFA) ile spektral domain optik koherens tomografi anjiografi (SD-OKTA) bulguları arasındaki ilişkiyi ve SD-OKTA'nın YBMD tanı ve takibinde uygulanabilirliğini ortaya koymaktır. Materyal-Metot: Kliniğimizde Nisan 2018 – Kasım 2018 tarihleri arasında yaş tip YBMD tanısı alan ve daha önce tedavi almamış olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışma prospektif kohort olarak planlandı. Hastaların yaş, cinsiyet, başvuru anındaki görme keskinliği, göz içi basıncı, ön segment ve fundus muayene bulguları, uygulanacak olan tedavi kaydedildi. Her hastaya SD-OKT, FFA, SD-OKTA (makula 3x3 mm, 6x6 mm ölçümleri, en-faz) görüntüleme yöntemleri başlangıç (0. ay) ve yükleme dozu sonrasında (3. ay) uygulandı. Elde edilen görüntülemelerde SD-OKT'de lezyonun çapı ve pigment epitel dekolmanı (PED) yüksekliği, SD-OKTA 'da membran alanı ve akım alanı ölçümleri ve Tip 2 lezyonlarda erken dönemde FFA'da membran alanı ölçümleri kaydedildi. Sonuçlar: Çalışmaya 36 hastanın 37 gözü dahil edildi. Gözlerin SD-OKT sınıflandırmasına göre 33'ünde (%89,19) Tip 1 koroidal neovaskülarizasyon (KNV), 4'ünde (%10,81) Tip 2 KNV olduğu kaydedildi. Yükleme dozu sonrasında SD-OKTA 3x3 mmgörüntülemede membran alanında ortalama 0,72±1,05 mm2 (%31,45±63,29), akım alanında ortalama 0,28±0,43 mm2 (%24,99±66,24) gerileme; SD-OKTA 6x6 mm HD ölçümlerinde 3.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the relationship between spectral domain optical coherence tomography (SD-OCT) and fluorescein angiography (FA) findings and spectral domain optical coherence tomography angiography (SD-OCTA) findings in the diagnosis, follow-up and early treatment effects of patients with neovascular age related macular degeneration (nAMD) and demonstrate the applicability of SD-OCTA in the diagnosis and follow-up. Method: Treatment-naive patients who were diagnosed with nAMD in our clinic between April 2018 and November 2018 were included in the study, prospectively. Age, sex, visual acuity, intraocular pressure, anterior segment and fundus examination findings and anti-vascular endothelial growth factor (VEGF) medication were recorded. Spectral domain optical coherence tomography, FA and SD-OCTA [3x3 mm, 6x6 mm high definition (HD), en-face] scans were obtained before anti-VEGF injection and at first month after 3 loading dose. The main outome measures were greatest linear dimension (GLD) and maximum retinal pigment epithelial detachment (PED) height obtained by SD-OCT, membrane area and flow area obtained by SD-OCTA. The membrane area in early phase of FA was measured in type 2 choroidal neovascularization (CNV). Results: Sixty-seven eyes of 36 patients with treatment-naive CNV were included. The lesions were classified to SD-OCT and 33 eyes (89.19%) were recorded as type 1 CNV, 4 eyes (10.81%) were recorded as type 2 CNV.