Hepatosellüler karsinomlu hastaların etiyolojik ve klinik özellikleri ile tedaviye cevapları
Clinical, etiological, and prognostic features of patients with hepatocellular carcinoma
- Tez No: 326306
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN KAYMAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çalışmamızda hepatosellüler karsinoma (HSK) tanılı hastaların etiyolojik ve klinik özellikleri ile tedaviye cevaplarının incelenmesi amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Bu retrospektif çalışmada İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Gastroenterohepatoloji Bilim Dalı'na 2001 ve 2011 tarihleri arasında başvuran ve HSK tanısını histopatolojik ya da klinik-radyolojik olarak alan hastaların demografik özellikleri, etiyolojileri, tümörün özellikleri ve uygulanan tedaviler incelendi. Hastaların sağkalım analizleri yapılarak sonuçları etkileyen prognostik faktörler araştırıldı.Bulgular: Çalışmaya 545 HSK'lu (449 erkek, ortalama yaş 59.5±10) hasta alındı. HBV başta olmak üzere (272 hasta / %49.9) viral etiyolojiler ön plandaydı ve 477 (% 87.52) hasta sirotikti. İlk tanı esnasında 335 hastada (%61.5) tek nodül tespit edildi, ancak 336 (%61.6) hasta ileri evrede tanı almıştı. Hastaların 146'sında (%26.8) AFP >400 ng/ml idi. Hastaların 26'sında (% 4.77) ekstrahepatik yayılım, 31'inde (%5.7) damar tutulumu saptandı. Damar tutulumunu predikte eden değişkenler yaş, AFP düzeyi (>400), diffüz infiltran HSK ve toplam tümör çapı idi. Karaciğer hastalığı için düzenli takip altında olan ve AFP-ultrasonografi ile tarama yapılan hastalarda HSK tanısı daha erken evrede konuldu. Genel sağkalım oranı ortanca 16 (12.9-19.0) ay bulundu. Sağkalıma etki eden değişkenler arasında toplam tümör çapı, BCLC evresi ve tümör tutulum şekli bağımsız risk faktörleri olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate clinical, etiological, and prognostic features of patients with hepatocellular carcinoma (HCC).Materials and Methods: Patients with HCC who were followed-up in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Gastroenterohepatology, between 2001 and 2011 were included in the study. Diagnosis of HCC was established by histopathological and/or clinical-radiological examinations. We retrospectively reviewed demographic data, primary etiology, tumor characteristics and selected treatments of patients and prognostic factors that affect overall survival were investigated.Results: There were 545 patients with HCC (449 male, mean age 59.5±10) included in the study. Viral etiologies, especially HBV (272 patients / %49.9) were dominant and 477 (%87.52) patients were cirrhotic in this cohort. At diagnosis 335 patients (%61.5) had one nodule; however 336 patients (%61.6) were diagnosed at a late stage. There were 146 (%26.8) patients with an AFP>400ng/ml. Extrahepatic metastasis and vascular invasion were diagnosed in 26 (%4.77) and 31 (%5.7) patients, respectively. Predictor variables of vascular invasion were age, AFP>400ng/ml, diffuse infiltrative disease and total tumor diameter (TTD). Patients who had regular follow-ups and screening with AFP-ultrasonography were diagnosed at an earlier stage. Overall survival was median 16 (12.9-19) months. TTD, BCLC stage and tumor type were detected as independent variables associated with overall survival.