Deneysel barsak iskemisi modelinde hidrojen ekskresyonunun önemi
The importance of hyrogen excretion in an experimental bowel ischemia model
  1. Tez No: 326305
  2. Yazar: MEHMET HULUSİ ŞİRİKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERYAL GÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gastrointestinal sistemde barsak nekrozu yenidoğan ve çocukluk döneminde sıklıkla karşımıza çıkan bir patolojidir. Nekrozun erken dönemde klinik bulguları çeşitlilik göstermekte olup bu çeşitlilik bize tedavi açısından bazı zorluklar çıkarmaktadır. Hastalarda periton irritasyon bulguları ancak geç dönemde ortaya çıkmaktadır. Ne yazık ki günümüzde kullanılan rutin laboratuar tetkikleri erken dönem iskemiyi göstermek için spesifik değildir. İntestinal iskemide kanda bazı biyokimyasal parametreler yükselebilir (LDH, CPK, ALP, AST, D-Dimer, lökosit). Fakat bu değerlerden en önemlileri olan lökosit sayısı altıncı saaten sonra anlamlı bir artış gösterirken, D-dimer düzeyinin 4. saatten sonra arttığı gösterilmiştir. Oysa iskemi sonrası nekroz gelişimi de dördüncü saatte başlamaktadır. 1989 yılında yenidoğanlarda yapılan bir çalışmada Nekrotizan Enterokolit (NEK) açısından risk taşıyan preterm bebeklerde solunum havalarında Hidrojen (H+ ) iyon seviyeleri ölçülmüş ve bu değerlerde artış saptanan bebeklerde NEK görülme oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu ölçüm bize iskeminin erken tanısını ve dolayısı ile geri dönüşümsüz iskemik hasar oluşmadan tedaviye başlama olanağını sunabilir. Araştırmamızda deneysel olarak deney hayvanlarında (tavşanlarda) barsak iskemisi oluşturulup (NEK modeli) bu sürecin çeşitli aşamalarında solunum havalarındaki hidrojen iyonu oranını ölçerek, iskemi ile bu parametreler arasındaki bağlantıyı ortaya koymayı ve dolayısı ile iskemiyi mümkün olan en kısa süre içerinde tespit ederek, tedavi planlanmasını amaçladık. Böylece iskemide geri dönüşümsüz hasar oluşmadan önce doğru tedaviye başlama imkanı sağlanabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
Clinical early period of intestinal necrosis have showed the diversity and causes of difficulties in initial phase of treatment. Signs of peritoneal irritation has barely emerged in the late period. Unfortunately, today's routine laboratory tests are not specific for early diagnosis of bowel ischemia. Some biochemical markers of intestinal ischemia can rise in the blood and leukocytosis may be seen, but a significant increase begins after six hours of ischemia. Whereas, ischemic necrosis begins after the fourth hour of these changes. In 1989, during a study on newborns the rate of hydrogen ions in the expiration air is has been shown to increase in infants with the diagnosis of necrotizing enterocolitis (NEC). As set out in this study, we propose that hydrogen ion is a good indicator for detection the early period of bowel ischemia and by the help of this finding bowel ischemia can be diagnosed in the early period thus allowing an early start for treatment before the onset of irreversible ischemic damage. In our study, we created intestinal ischemia in rabbits as experimental NEC model, evaluating hydrogen ions in the breathing air at various stages of this process.