Çocuk ifadelerinin değerlendirilmesi: Kriter bazlı ifade analizi
Evaluation of child testimonies: Criteria-based content analysis
- Tez No: 326329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın temel amacı deneyimlenmiş olaylara ilişkin ifadeler ile üretilmiş olaylara ilişkin ifadeler arasındaki kalitatif farkın Kriter Bazlı İfade Analizi belirlenebilirliğinin sınanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda Amaca Yönelik Örneklem seçimi ile Bakırköy Belediyesi Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne diş taraması için başvuran 9-12 yaş arası 20 çocuk seçilmiştir. Bu çocuklardan diş hekimi deneyimli 10 kişi deney grubunu, diş hekimi deneyimi olmayan 10 kişi ise kontrol grubunu oluşturmuştur.Araştırmada temel olarak, bir yardımcı uygulayıcı daha önce diş hekiminde herhangi bir tecrübesi olan 10 çocuğun, yaptırdığı uygulamanın aşamalarına dair sözel ifadelerini almış ve daha sonra bu ifadeler yazıya dökülmüştür. Bu aşamaya paralel olarak aynı yardımcı uygulayıcı daha önce diş hekiminde hiçbir tecrübesi olmayan ikinci bir 10 kişilik çocuk grubundan herhangi bir işlemde hangi aşamalar olabileceğini hayal etmeleri ve de bu prosedürü yaşamamış olmalarına rağmen hayal ettikleri biçimde sözel olarak ifade etmeleri istemiş ve bu ifadeleri de yine yazıya dökülmüştür.Verilerin analizinde diş hekimi hikayesi olan çocukların Kriter Bazlı İfade Analizi skorları arasında anlamlı fark olup olmadığını belirlemek amacı ile Mann - Whitney U testi kullanılmıştır. Ayrıca değerlendiricilerin güvenilirliğinin saptanması amacı ile Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştırAraştırmanın sonucunda, deneyimlenmiş olaylara ilişkin ifadeler ile üretilmiş olaylara ilişkin ifadeler arasındaki kalitatif farkın Kriter Bazlı İfade Analizi ile belirlenebildiği ve değerlendirici Güvenilirliğinin yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main target of this research is the Criteria Based Content Analyses determinability of qualitative differences between the testimonies about the experienced events (incidents) and the invented events (incidents). For this purpose, 20 children between 9 to 12 years of age who have applied to Municipality of Bakırköy Childrens Centre for Mouth and Dental Health have been selected by Purpose (Aim) Targeted Sampling. 10 children with previous dental experience out of this group formed the experimental group and 10 children without previous dental experience out of this group formed the control group.In the research, basically an assistant practitioner took the verbal statements of 10 children with previous dental experience and later on these statements were put into writing. Parallel to this phase the same assistant practitioner asked the second group of 10 children without previous dental experience, despite not to have gone through such procedure, to express as they imagine and again later on these statements were put into writing.Mann - Whitney U test has been used to determine whether there are significant differences among the scores of the Criteria Based Content Analyses of the children without previous dental experience. Furthermore Pearsons Correlation test have been applied to determine the inter-rater reliability.At the end of the research, it has been found that qualitative differences between statements of experienced events and the imaginary events, can be determined by Criteria Based Content Analyses and the inter-rater reliability is high.