Zihin engelli çocukların duygusal yüz ifadelerini tanıma durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the recognitional of emotional facial expressions by mentally retarded children
- Tez No: 92025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN TOPBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zihin Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ii DOKTORA TEZ OZU Zihin Engelli Çocukların Duygusal Yüz İfadelerini Tanıma Durumlarının Değerlendirilmesi S. Sunay Yıldırım DOĞRU Zihin Engellilerin Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temmuz 1999 Danışman: Doç. Dr. Seyhun TOPBAŞ Zihin engelli bireylerin çevreleriyle etkili iletişim kurabilmeleri için öncelikle çevrelerindeki kişilerin duygularını anlamaları ve kendi duygularını da çevrelerindeki kişilere anlatmaları gerekmektedir. Duyguyu anlatmanın çeşitli yollan vardır. Yüz ifadeleri bunlardan biridir. Duygusal yüz ifadelerinin insanlararası iletişimde önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu araştırmada; zihin engelli çocukların duygusal yüz ifa delerini tanıma durumlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu genel amaç doğ rultusunda, yaş, cinsiyet ve eğitim ortamları değişkenleri ile duygusal yüz ifadelerini tanıma durumu arasındaki bağıntı araştırılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre yapılmıştır. Araştırmanın ör- neklemini Adana ve Hatay bölgelerinde özel okul, özel eğitim sınıfı ve kaynaştırma programlarına devam eden 7-17 yaş arası 62 kız, 102 erkek olmak üzere toplam 164 zihin engelli çocuk oluşturmaktadır. Araştırmanın amaç bölümündeki sorulara cevap bulmak amacı ile araştırmacı tarafından informal“Yüz İfadelerini Tanıma Ölçeği”geliştirilmiştir. Araç dört temel duyguyu içeren (mutluluk, üzüntü, kızgınlık ve şaş kınlık) dört farklı tipte (adam, kadın, kız çocuk, erkek çocuk) onaltı el ile çizilmiş siyah beyaz resimden oluşmaktadır. Ayrıca her bir yüz ifadesi için (mutluluk, üzüntü, kız gınlık ve şaşkınlık) 3'er tane olmak üzere 12 soru ifadesi yer almaktadır. Araç iki aşamada uygulanmıştır. Birinci aşamada resim-sözcük eşleştirme yöntemi kullanılmıştır. Öğrencilerden aynı tip dört resim arasından (mutlu, üzgün, kızgın ve şaşkın) yüzdeki duyguyu tanımaları istenmiştir. Uygulamada uygulamacı resimleri masaya karışık olarak koymuş, sonra masanın üzerindeki resimleri işaret ederek öğrenciye“Bütün resimlere bakmanı istiyorum”demiştir. Çocuğun resimlere baktığından emin olduktan sonra, resimlerden birini işaret ederek“Bu resimdeki kızın... ut ismi Ayşe, Ayşe fotoğrafçıya gitmiş ve bir, iki, üç, dört tam dört tane resim çektirmiş. Şimdi dikkatlice bak ve mutlu olan resmi bana göster”şeklinde yönerge vermiş, hiç müdehale etmeden 30 sn bekleyerek sonucu değerlendirme formuna kaydetmiştir. İkinci aşamada bağlama uygun soru-yanıt ile boşluklu cümle verip uygun ifadeyi buldurma yöntemleri kullanılmıştır. Bu bölümde öğrencinin 12 resim arasından ifade edilen duyguya ait resimi adlandırma ve göstermesi - eşlemesi istenmektedir. Bu aşa mada“kadın, adam, erkek çocuğa ait mutlu, üzgün, kızgın ve şaşkın”resimlerden oluşan 12 kart masanın üzerine karışık olarak konulmuş ve öğrenciye“masanın üze rindeki resimlere bakmanı istiyorum”denilmiştir. Öğrencinin baktığından emin olun duktan sonra“Ahmet sen okulun camını kırsan öğretmenin sana ne yapar?”diye so rulmuş, çocuktan“kızar-sinirlenir”cevabı beklenmiştir. Cevap alındıktan sonra“Bak bu resimlerdeki bazı kişiler de çok kızgın bana onları göster”diye yönerge verilerek 30 sn beklenmiştir. Süre sonunda doğru/yanlış cevaplar değerlendirme formuna kay dedilerek diğer ifadeye geçilmiştir. Araştırmanın sonunda zihin engelli çocukların duygusal yüz ifadelerini ta nımada yaşlar arasında anlamlı bir ilişki bulunamazken, cinsiyetler arasında kızgın yüz ifadesini tanımada kızların erkeklere göre daha başarılı oldukları, şaşkın yüz ifadesini tanımada ise erkeklerin kızlardan daha başarılı oldukları bulunmuştur. Öğrencilerin eğitim ortamlarına göre duygusal yüz ifadelerini tanıma durumlarını dağılımlarına bakıldığında ise kaynaştırma eğitimine gidenlerin diğer gruplardan daha başarılı ol dukları bulunmuştur. Genel olarak kaynaştırma eğitimine devam eden çocukların ba şarılı olması, bu programa devam eden çocukların zeka düzeyi ile ilişkili olabilir. Araştırma zeka düzeyleri değişkeni ele alınarak, daha farklı gruplarla tekrar ya pılabilir.
Özet (Çeviri)
w ABSTRACT In order to make an effective contact with their environment the mentally re tailed individuals must firstly understand the feelings of people around themselves and they must also tell their own feelings to them. There are various ways to express feel ings. One important way regarding this is, the expressions of face (especially emo tional the expressions of face). The emotional expressions of face may give relevant information during communication among people. In this research, the general pur pose is to evaluate the recognition of emotional facial expressions by mentally retarded children. The research will mainly search out whether there is any relation ship be tween age, gender and education programs and the recognition of emotional facial expressions or not. The design of the reseach is relational. The subjects of the research is com posed of 164 mentally retarded children who are attending to the private schools, for mentally retailed special classes and the mainstreaming programs at the ages between 7-17, 62 of them are girls and 102 of them are boys. The data is collected by an in formal device which was developed to measure the identification of facial expressions. The device consists of 1 2 questions including the four main senses (happiness, sadness, anger and excitement in four different types of people (man, woman, daughter, son) and it has 3 questions for each facial expression such as happiness, sadness, anger and excitement including 16 black-white pictures drawn by hand. The device is practised in two stages: The first part is picture matching task; the second pert is quided question-answer and picture matching accordingly. In the first stage the students are asked to show the emotion (happy, sad, angry and surprised) on the face among four pictures that are in the same type while practising the device, the pictures are put on the table practicer shows the pictures on the table and says to the student“I want you to look at all the pictures.”After he becomes sure about pictures and says“The girl's name in this picture is Ayşe. She went to the photogiapher and the photographer took four (photographs one, two, three, four) of her. Now, look at the picture carefully and show in which picture she is happy?”After she has givren these information, she doesn't help to the student and takes the result after waiting for 30 seconds. In the second stage the student is asked to identify the names of the emotions of pictures among 12 pictures that are composed of“happy, sad, angry and excited”pictures belonging to a“woman, man and a son”. These 12 card are put on the tablo in a mixed way and then the student is asked to look at the pictures on the table. After being sure about the student's having looked at the pictures the student is asked to an swer this question:“Ahmet if you break the window of your school, what will your teacher do? The expected answer is certainly ”He becomes angry“. After the response to the question is taken other pictures are shown to him. ”Let's look at these pictures now. They are also angry. Now show the angry people in these pictures to me“ the teacher tells him and waits for 30 seconds. After the time is over the wrong and correct answers are reported and the teacher passes to the other emotions of the face such as ”sad, excited, happy". At the end of the research there was no meaningful difference among the mentally retarded children at different ages on identifying the emotional facial ex pressions, however the girls were more successful compared to the boys; and in iden tifying a confused facial expession the boys were more successful than the girls. Dealing with the distribution according to the educational program of the objects those attending the mainstreaming program had been found more successful. Consired the success of the children attending the mainstreaming program may be related generally, with intellegence level of those children. Implications of the research results are dis cussed in relation with the literature. Future research was suggested to investigale whether there is any relation betwen the intellegence levels and the recognition of fa cial expressions. tC YÜKSEKÖ?RETİM KDHJL8? DOKÜMANTASYON MERKEZİ