Cinsel istismar suçlularında ebeveyn(baba)kabul-reddi ve çocukluk dönemi kararlarının işlenen suça etkisi
The effect of parantel (father) acceptance-rejection and childhood decisions to crime at sexual abusers
- Tez No: 326328
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİH VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZETÇocuk istismarı insanlığın başlangıcı kadar eski, herkes tarafından bilinen fakat çeşitli nedenlerle ortaya çıkarılmayanların sayısının çıkarılan sayısı kadar olan, toplumsal ve tıbbi bir sorundur (Johnson, 2000). Bu nedenle, cinsel istismar suçunun önlenmesi ve suçluların tedavisi yönünde yapılan çalışmalarda ciddi bir artış söz konusudur. Bu çalışmaların ilk basamağını, suçlu ve mağdur profilini ortaya koymak ve suçun niteliklerini tanımlamak oluşturmaktadır (Holmes ve Holmes, 2002).Bu çalışmanın amacı, cinsel istismar suçu ile çocukluk döneminde kişinin ebeveynlerinden algıladığı tutum ve davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek ve aile içi iletişimin kişinin tüm yaşamını etkileyen kararları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmamız, cinsel istismar suçunu önleyici rehberlik hizmeti olarak, aile içi iletişimin öneminin vurgulanması yönünden önemli bilimsel katkılar sağlamayı hedeflemiştir.Çalışma grubu Mart-Haziran 2011 tarihleri arasında Maltepe L1 Tipi Cezaevindeki çocuğa yönelik cinsel istismar suçu işlemiş 50 erkek hükümlüden ve daha önce cinsel istismar suçu işlememiş erkek 50 kişiden oluşan karşılaştırma grubundan oluşmaktadır. Katılımcılara Sosyo-Demografik Ölçek, Ebeveyn Kabul-Reddi Ölçeği (Baba Formu) ve Çocukluk Dönemi Kararları Ölçeği uygulanarak gruplar arasında karşılaştırma yapılmıştır. Eric Berne tarafından geliştirilmiş olan (1978) Çocukluk Dönemi Kararları Ölçeğinin (ÇODKÖ) güvenirlik ve geçerlik çalışması, Varan ve Öztan (2007) tarafından yapılmıştır. Rohner ve arkadaşları tarafından(1978) geliştirilmiş olan Ebeveyn Kabul Reddi Ölçeği (EKRÖ)nin Türkçe ye uyarlaması ve geçerlilik,güvenirlilik çalışmaları Varan (2003) tarafından yapılmıstır. Elde edilen edilen bulgular, ÇOK Önün ülkemizdeki yetişkinlerin çocukluklarında almış oldukları kararları ve EKRÖ nün ülkemizdeki yetişkinlerin çocuklukta anne ve babaları ile ilişkilerinde algılamış oldukları kabul ve reddi güvenilir ve geçerli bir biçimde degerlendirdiğini göstermiştir (Batum ve Öktem, 2011; Gökçen, 2009; Eryavuz, 2006). Cinsel istismar suçluları, Ebeveyn Kabul Red/Kontrol Ölçeğinde karşılaştırma grubuna kıyasla çocukluk döneminde, baba ile olan ilişkilerini daha olumsuz olarak bildirmişlerdir. Suçlu grubunun, çocukluk dönemindebabalarıyla olan iletişimleri sonucunda babalarından, karşılaştırma grubuna kıyasla daha fazla, red, saldırganlık ve ihmal algıladıkları görülmüştür. Bu bulgudan hareketle cinsel istismar suçunun baba ile olan iletişimin niteliğinden etkilenebildiği söylenebilir.Çocukluk dönemi kararları ölçeğinde ise, suçlu grubunun karşılaştırma grubuna göre ebeveynlerinin kendisine yönelik tutum ve davranışlarından daha çok olumsuz mesaj algılamış oldukları ve bunun neticesinde bireyin yaşamını etkileyen olumsuz kararları daha yoğun almış oldukları tespit edilmiştir. Suçlu grubu karşılaştırma grubuna kıyasla, 18 alt ölçeğin 16sında daha yüksek puan elde etmiştir. Cinsel istismar suçlularının özellikle, ar Olmamalıyım, Kendim Olmamalıyım, Büyümemeliyim Uyumlu, nemli Olmamalıyım, Yakın Olmamalıyım, Ait Olmamalıyım, Düşünmemeliyim, Hissetmemeliyim, Sağlıklı Olmamalıyım yasaklamaları ile Sürücüleri ölçtüğüne inanılan Memnun Etmeliyim alt ölçeklerinde anlamlı derecede farklılaşmış oldukları görülmüştür. Tüm bu bulgular sonucunda cinsel istismar suçluluğunun, çocukluk yaşantıları ile ilişkili olabildiği ve çocukluk dönemindeki olumsuz deneyimlerin etkilerinin yetişkinlik döneminde de kişiyi olumsuz etkileyebildiği söylenebilir
Özet (Çeviri)
ABSTRACTChild abuse is a social and medical problem as old as the beginning of the humanity, well known with everyone but for several reasons number of non-detected cases are equal to detected cases (Johnson, 2000). Therefore, there is an important increase in the studies to prevent sexual abuse crime and rehabilitation of criminals. Describing criminal and victim profiles and qualifies of crime are the first step of this studies (Holmesand Holmes, 2002).Goal of this study is to examine the relation between sexual abuse crime and attitude and behaviour that person perceive from parents in childhood and to describe the effects of communication within family on decisions that effect all life of a person. This study aims important academik contribution with being a guidance in precluding sexual abuse crime to emphasizing the importance of the communication within family.Study group is formed from 50 sexual abuse towards children crime commited male sentenced staying in Maltepe L1 Prison between March-June 2011 and a control group of 50 people who didn?t commit sexual abuse crime before. Participants were applied Sociodemogrphic Questionare, Parental Acceptance-Rejection/Control Questionare (Father Form) and Childhood Decisions Dcale and groups were compared with each other. Adaption to Turkish and validness-reliableness studies of Childhood Decisions Questionare (CDQ) developed by Eric Berne (1978) was made by Varan and Öztan (2007). Adaption to Turkish and validness-reliableness studies of Parental Acceptance-Rejection/Control Questionare (PARQ/C) develeoped by Rohner and his friends (1978)was made by Varan (2003). These findings shows us; CDQ evaluates the decisions which adults of our country took in their childhood and PARQ evaluates the acceptance and rejection which adults of our country perceived from their relations with their parents in their childhood, validly and reliable (Batum and Öktem, 2011; Gökçen, 2009).In Parental Acceptance-Rejection/Control Questionare, sexual abuse criminals declare that their relations with their fathers in their childhood were more negative beside control group. It is seen that criminal group perceive more denial, aggression and negligence from communications with their fathers in their childhood. From this finding, it can be said that, quality of the communication with father effects sexual abuse crime.In Childhood Decisions Questionare, it is seen that criminal group perceive more negative message from attitudes and behaviours of their parents beside control group. As a result of this it is deduced that they take more negative decisions which effect person?s life. Criminal group score higher points at 16 of 18 sub-scales. Especially in ?Don?t Exist?, ?Don?t Be You?, ?Don?t Grow Up-Complaint Child?, ?Don?t Be Important?, ?Don?t Be Close?, ?Don?t Belong?, ?Don?t Think?, ?Don?t Feel?, ?Don?t Be Well-Don?t Be Sane? and ?Please Others? that is believed to gauge ?Driver? sub-scales, sexual abuse criminals make meaningful differentiations. As a result of all these findings, it can be said that sexual abuse crime can be related to childhood life and effects of negative experiences in childhood can affect a person in adulthood