Kök yüzeyi örtülmesinde trombositten zengin fibrin ve bağ dokusu grefti uygulamalarının etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of clinical efficacy of platelet rich fibrin and subepithelial connective tissue graft in the treatment of gingival recessions
- Tez No: 326348
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ATİLLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Dişeti çekilmesinin tedavisinde kuronale kaydırılan flep ile birlikte TZF membran uygulamasının açık kök yüzeyi örtülmesindeki başarısını değerlendirmek ve bu verileri kuronale kaydırılan flep ile birlikte subepitelyal bağ dokusu grefti uygulaması sonuçları ile karşılaştırmak amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Araştırmaya farklı yarı çenelerinde birer Miller sınıf I veya II dişeti çekilmesi defekti bulunan toplam 22 birey dahil edildi. Kontrollü, rastgele dağılımlı, bölünmüş ağız çalışma modeli kullanılarak her hastada var olan bilateral veya kontralateral dişeti çekilmesi bölgelerinin birine TZF membran ile kuronale kaydırılan flep (test grubu), diğerine subepitelyal bağ dokusu grefti ile kuronale kaydırılan flep (kontrol grubu) uygulamaları yapıldı. Gingival indeks, plak indeksi, çekilme derinliği, çekilme genişliği, keratinize dişeti genişliği ve açık kök yüzeyi alanı başlangıçta ve 1., 3. ve 6. aylarda, sondalanan cep derinliği ve dişeti kalınlığı ise başlangıçta ve 6. ayda saptandı. Standardize fotoğraflardan elde edilen veriler ile dişeti çekilmesi derinliği, dişeti çekilmesi genişliği ve açık kök yüzeyi alanı ölçümleri yapıldı.Bulgular: TZF membran grubunda %92.6, subepitelyal bağ dokusu grefti grubunda %93.4 oranında kök yüzeyi örtülmesi elde edilirken (p>0.05), tam kök yüzeyi örtülmesi oranları ise test ve kontrol gruplarında sırasıyla %72.7 ve %77.3 olarak belirlendi (p>0.05). Test ve kontrol gruplarında, keratinize dişeti genişliği ve dişeti kalınlığı artış miktarı benzerdi(p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this clinical trial were to evaluate the clinical efficacy of the use of platelet rich fibrin (PRF) in combination with the coronally advanced flap (CAF) in the treatment, of localized recession defects.Methods: A total of 22 subjects with Miller Class I or II localized gingival recession defects in contralateral or bilateral sites were participated in this study. Controlled, randomized, split mouth model is used and one defect received PRF+CAF and the other defect received SCTG+CAF treatment. Gingival index, plaque index, gingival recession depth, width of keratinized tissue and recession area were evaluated at baseline, 1 month, 3 months and 6 months. In addition, probing depth, clinical attachment level and the gingival thickness was measured at baseline and 6 months. Gingival recession depth, gingival recession width and recession area were calculated based on the data obtained from standardized photographs.Results: In the test group, percentage of root coverage averaged 92.6%, and controls averaged 93.4% (p>0.05). Percentage of complete root coverage of the test and control groups was 72.7% and 77.3%, respectively. (p>0.05). Compared to baseline, and width of keratinized tissue and gingival thickness were increased in both groups (p>0.05).