Çoklu dişeti çekilmelerinin tedavisinde trombositten zengin fibrin ve bağ dokusu grefti uygulamalarının kök yüzeyi örtülmesindeki etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of platelet rich fibrin and connective tissue graft in treatment of multiple gingival recessions
  1. Tez No: 398987
  2. Yazar: ASUDE MERVE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ATİLLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Çoklu dişeti çekilmelerinin tedavisinde modifiye kuronale kaydırılan flep ile birlikte TZF membran uygulamasının açık kök yüzeyini örtmedeki başarısını belirlemek ve bunu modifiye kuronale kaydırılan flep ile birlikte bağ dokusu grefti uygulamasının başarısı ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya ağzında komşu 2 ya da daha fazla dişi ilgilendiren Miller sınıf I çoklu dişeti çekilmesi olan 26 birey dahil edildi. Bireyler randomize olarak test ve kontrol gruplarına dağıtıldı. Test grubuna, modifiye kuronale kaydırılan flep ile birlikte TZF membran, kontrol grubuna ise modifiye kuronale kaydırılan flep ile birlikte bağ dokusu grefti uygulanarak açık kök yüzeyleri örtüldü. Gingival indeks, plak indeksi, keratinize dişeti genişliği, dişeti çekilmesi derinliği, dişeti çekilmesi genişliği başlangıçta ve 1., 3. ve 6. aylarda saptandı. Sondalanan cep derinliği, klinik ataşman seviyesi, dişeti kalınlığı ve açık kök yüzeyi alanı verileri ise başlangıçta ve 6. ayda belirlendi. Dişeti çekilmesi ile ilgili veriler ile kök yüzeyi örtülme oranı ve tam kök yüzeyi örtülme oranı standardize fotoğraflar üzerinde bilgisayar destekli görüntü analiz programında değerlendirmeler yapılarak hesaplandı. Bulgular: Kök yüzeyi örtülme oranı 6 ayın sonunda, TZF membran ve bağ dokusu grefti gruplarında sırasıyla %76,4 ve %87,3 (p>0,05), tam kök yüzeyi örtülme oranı ise sırasıyla %47,1 ve %68,6 olarak saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this randomized controlled clinical study is to evaluate and compare the effectiveness of platelet rich fibrin (PRF) and connective tissue grafts in the treatment of multiple gingival recessions. Materials and Methods: Twentysix healthy subjects with at least two adjacent Miller class I multiple gingival recessions were enrolled in this study. Subjects were assigned to test or control groups randomly. All recessions were treated with a modified coronally advanced flap. On test sites PRF membrane and on control sites connective tissue grafts were placed under modified coronally advanced flaps. Clinical parameters such as gingival index, plaque index, keratinized tissue height, gingival recession depth and widht were measured at 1th, 3rd and 6th months. Probing pocket depth, clinical attachment level, gingival thickness and gingival recession area were measure at baseline and 6 months. All gingival recession-related parameters along with mean root coverage and complete root coverage were assesed on standardized clinical photographs using an image analysis software. Results: After 6 moths, mean root coverage was %76,4 and %87,3 (p>0,05) respectively, complete root coverage was %47,1 and %68,6 (p>0,05) respectively, at test and control sites.