Bağ dokusu grefti ile kök yüzeyi örtülmesinde mikrocerrahi ve konvansiyonel periodontal cerrahinin klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical results of microsurgical and conventional periodontal surgical approaches in the coverage of gingival recession with connective tissue graft
  1. Tez No: 260160
  2. Yazar: NEJAT NİZAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Dişetinin ince ve keratinize doku miktarının az olduğu durumlarda travma ve enflamatuar reaksiyonlara bağlı olarak bukkal yüzeylerde dişeti çekilmeleri sıklıkla oluşabilmektedir. Dişeti çekilmelerinin cerrahi tedavisine genellikle estetik sebeplerden dolayı ihtiyaç duyulmakta ve bağ dokusunun kullanıldığı veya kullanılmadığı saplı flepler ile tedavileri yapılabilmektedir.Çalışmamızda bağ dokusu grefti ile kök yüzeyi örtülmesinde mikrocerrahi ve konvansiyonel periodontal cerrahinin klinik sonuçlarının karşılaştırılması ve operasyon sonrası oluşan ağrı ve estetik seviyelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Toplam 42 defekt, 21'i mikrocerrahi (test grubu) ve 21'i makrocerrahi (kontrol grubu) gruplarını oluşturacak şekilde çalışmaya dahil edilmiştir. Hem test hem de kontrol gubundaki hastaların damak bölgesinden alınan bağ dokusu grefti alıcı sahaya sabitlenmiş ve kuronale kaydırılan flep ile tamamı kapatılmıştır. Plak indeksi (PI), çekilme derinliği, çekilme genişliği ve yüzey alanı başlangıç, 1., 3. ve 6. aylarda, keratinize dişeti genişliği başlangıç, 3. ve 6. aylarda, gingival indeks (GI), cep derinliği ve klinik ataşman seviyesi ölçümleri ise başlangıç ve 6. ayda yapıldı. Algılanan ağrı seviyeleri operasyon sonrası ilk hafta içerisinde, estetik sonuçlar ise 3. ve 6. aylarda değerlendirildi. Elde edilen veriler formülize edilerek klinik ataşman kazancı, kök yüzeyi kapanma oranı, tam kök yüzeyi kapanma oranı ve kök yüzeyi kapanma miktarı hesaplandı.Hem test hem de kontrol grubunda tüm değerlendirmelerde, çekilme derinliği, çekilme genişliği, klinik ataşman seviyesi ve yüzey alanı başlangıca göre azalmış, keratinize dişeti genişliği ise artmıştır. Bu değişimler gruplar arasında benzer bulunmuştur. Klinik ataşman kazancı, kök yüzeyi kapanma oranı, tam kök yüzeyi kapanma oranı ve kök yüzeyi kapanma miktarında hem grup içinde hem de gruplar arasında fark saptanamamıştır. Test grubunda alıcı ve verici sahada oluşan ağrı düzeyleri kontrol grubuna göre daha hızlı düştüğü saptanmış, estetik sonuçlar ise benzer bulunmuştur.Çalışmamızın sonuçlarına göre her iki tedavi yaklaşımının da kök yüzeyi örtülmesindeki başarısı oldukça yüksek olduğu söylenebilir. Mikrocerrahi ve makrocerrahi grupları arasında klinik olarak fark olmasına karşın da bu fark isatistiksel olarak anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
In the presence of thin and narrow zone of keratinized tissue root recessions caused by trauma or inflammatory reactions seem to be a common feature of the buccal tissue morphology. The surgical coverage is generally indicated for aesthetic reasons and may be accomplished with pedicled flaps in conjunction with or without use of connective tissue grafts.It was the aim of the present study to evaluate the clinical results of microsurgical and conventional periodontal surgical approaches in the coverage of gingival recession with connective tissue graft and to assess the pain level and aesthetic results after surgical intervention.A total of 42 defects, 21 in microsurgical group (test group) and 21 in macrosurgical group (control group) were included in the study. Connective tissue harvested from palate was sutured to the recipient area and was completely covered with a coronally advanced flap. Plaque Index (PI), recession depth, recession width and root surface area was evaluated before the treatment (baseline) and at 1, 3 and 6 months, keratinized tissue width at baseline, 3 and 6 months, gingival index (GI), probing depth and clinical attachment level at baseline and 6 months postoperatively. Pain level was assessed within the 1st week and aesthetic results at 3 and 6 months after the surgical intervention. Clinical attachment gain, the percentage of root coverage, the percentage of complete root coverage and the amount of root coverage was calculated from the data obtained during the follow up period.Recession depth, recession width, clinical attachment level and root surface area was decreased, keratinized tissue width was increased in both groups compared to baseline. This difference was found to be similar in both groups. Clinical attachment gain, the percentage of root coverage, the percentage of complete root coverage and the amount of root coverage calculated did not reveal any difference both within and between groups. The pain level in test group decreased faster than control group whereas an aesthetic result was similar.According to the results of the present study, it can be concluded that both treatment modalities are highly effective in the treatment of gingival recessions. Even there seems to be a clinical difference between groups, this difference was not statistically significant.