Huzur evinde kalan yaşlılarda parlak ışık (Doğal güneş ışığı) tedavisinin uyku sorunları ve uyku kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Effect of natural sunlight on sleep problems and sleep quality of elderly remaining in nursing home
- Tez No: 326398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE DURMAZ AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma huzurevinde kalan yaşlılarda parlak ışık (doğal güneş ışığı) tedavisinin uyku sorunları ve uyku kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla müdahale araştırması olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir Sosyal Güvenlik Kurumu Narlı Dere Dinlenme ve Bakımevi'nde kalan 30 yaşlı deney, 31 yaşlı kontrol grubu olmak üzere toplam 61 yaşlı oluşturmaktadır. Araştırma örneklemine 65 yaş ve üzerinde olan, majör depresyonu, düzenli egzersiz yapmayan, güneş alerjisi olmayan, uyku ilacı kullanmayan, günlük yaşam aktivitelerini bağımsız yerine getirebilen ve uyku kalitesi kötü olan yaşlı bireyler alınmıştır. Araştırmada örneklem seçimi için Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama amacıyla Yaşlı Birey Tanıtım Formu, Yaşlı İzlem Formu ve Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada 5 gün boyunca sabah 8 ile 10 saatleri arasında maksimım 2 saat direkt güneş ışığı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed as an intervention study to determine the effect of natural sunlight on sleep problem and sleep quality of elderly people. Totally 61 elderly from Social Insurance Institution Narlıdere Municipality Nursing Home 30 test group and 31 control groups made up study sample. Elderly aged 65 and older, not diagnosed with major depression, not doing exercise regularly, not having sun allergy, not using sleep pills, independent in activities of daily living and having bad sleep quality is included in study. Pittsburg Sleep Quality Index, Demografic Data Form and Follow-Up Form For Elderly were used for data collection whereas Pittsburg Sleep Quality Index was used for samlpe selection.