Koroner arter hastalığında eritrosit Cu-Zn-superoksit dismutaz enzim aktivitesinin rolü
  1. Tez No: 32640
  2. Yazar: FATİH SIRIKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. LALE TOKGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Eritrosit superoksit dizmutaz (Cu-Zn-SOD) aktivitesi ve serum lipoprotein Dfili angiographik olarak tespit edilen 43 hasta ve 31 sağlıklı kontrol gru- nda belirlenmiştir. Tüm hasta ve kontroller sigara kullanmayan ve ikincil. hastalığı bulunmayan bireylerden seçilmiştir. Hasta ve kontrol grubunda Cu-Zn-SOD düzeyleri önemli farklılık görül- smiştir (P=0.055) fakat hasta grubu Cu-Zn-SOD düzeyleri daha düşük bu nd göstermişlerdir. Cu-Zn-SOD düzeyi ve total kolesterol arasında zayıf fakat önemli korelas- ı bulunmuştur (r=0.3 P0.05). Cu-Zn-SOD düzeyi ve koroner skor veya koroner damar sayısı arasında atiksel açıdan önemli fark bulunamamıştır (p>0.05). 21
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Erythrocyte superoxide dismutase (Cu-Zn-SOD) activity and serum lipo-.ein profile was determined in 43 patients with angiographically proven »nary artery disease and 31 healthy controls. All patients and controls ; non smokers without secondary diseases that alter Cu-Zn-SOD levels. The Cu-Zn-SOD levels did not differ significantly between patients and xols though patients tended to have lower Cu-Zn-SOD levels (p=0.055). » levels did not seem to have any correlation with the extent of coronary :y disease measured by the coronary score or the number of vessels af- ;d. There was a significant but weak correlation between Cu-Zn-SOD le- and total cholesterol (P0.05). We conclude that in our group of patients Çu-Zn-SOD levels did not ;late with the presence or extent of atherosclerosis. Indexing Terms: Superoxide Dismutase, Atherosclerosis, Arterial Blood. -22-