Aktif spor turistlerinin güdüsel yönelimleri, hizmet kalitesi algıları, memnuniyet düzeyleri ve davranışsal niyetleri arasındaki ilişki
The relationship among motivational orientation, service quality, satisfaction levels and behavioral intentions of active sports tourists
- Tez No: 326400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R.TİMUÇİN GENÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, aktif spor turistlerinin güdüsel yönelim, hizmet kalitesi, memnuniyet düzeyleri ve davranışsal niyetleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmamızda Boş Zaman Motivasyonu (BZM) envanterinin Türk popülâsyonuna uygun geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu bulunmuştur. Spor Turizmi Kalitesi Ölçeği'nin 1. derece ve 2. derece maddelerinin % 27'lik alt ve üst gruplar madde analizi sonucunda maddelerin aldıkları t değerleri incelenmiştir. Daha sonra elde edilen alt boyutların iç tutarlık katsayıları hesaplanmıştır. Son halini alan ölçek, yapısal geçerlik açısından incelenmek üzere doğrulayıcı faktör analizine (DFA) tabi tutulmuştur. Bu sonuçlar Spor Turizmi Hizmet Kalitesi Ölçeği'ne ait 1. ve 2. Derece alt boyutlarına ilişkin yapının geçerli ve güvenilir olduğunu ortaya koymaktadır. Güvenilir ve geçerlilikleri ispatlanan ölçüm araçlarına ait alt boyutlardan oluşturulan yapı, yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmiştir. Bu bağlamda, çalışmada elde edilen Ki-kare uyum testi sonuçları ve uyum indekslerinden elde edilen değerler, verinin modele iyi uyum gösterdiğini kanıtlamaktadırYapıyı oluşturan alt boyutların birbirleri arasındaki ilişki kümeleri incelendiğinde; aktif spor turistlerinin, boş zaman motivasyonu ile hizmet kalitesi algıları ve geri dönüş niyetleri algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Çalışmamızda aktif spor turistlerinin boş zaman motivasyonu düzeyleri ile memnuniyet düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmamıza göre aktif spor turistlerinin spor turizmi hizmet kalitesi algıları ile memnuniyet düzeyleri arasında, aktif spor turistlerinin spor turizmi hizmet kalitesi algıları ile geri dönüş niyetleri arasında, aktif spor turistlerinin memnuniyet düzeyleri ile geri dönüş niyetleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to assess the relationship among motivational orientation, service quality, satisfaction levels and behavioral intentions of active sports tourists. It has been found out in our study that the Leisure Time Motivation (LTM) inventory is a valid and reliable measurement instrument which is also applicable in Turkish population. As a result of the 27% sub and super group item analyses of the first and the second level items of Sports Tourism Quality Scale the t values of the items were observed. Then, inner consistency coefficient was calculated. In its final form, the scale was put through the confirmatory factor analysis in order to examine it in terms of structural validity. These results show that the structure concerning the first and the second level sub-dimensions of Sports Tourism Quality Scale is valid and reliable. The structure formed by sub-dimensions of measurement scales which were proved to be reliable and valid was tested by structural equality modeling. In this respect, the values obtained from the fit indexes and the results of chi-square fit test obtained in the study prove that the data conforms well with the model.When relationship sets between the sub-dimensions composing the structure were analyzed, no significant relation was found between the perceptions of leisure time motivation and service quality of active sport tourists and their intentions to come back. In our study, it has been found out that there is a significant relation between the leisure time motivation levels of active sports tourists and their satisfaction levels. According to the findings of our study, there is a significant relation between the perceptions sports service quality in sports tourism of active sports tourists and their satisfaction levels; between the perceptions of service quality in sports tourism of active sports tourists and their intentions to come back; and between the satisfaction levels of active sports tourists and their intentions to come back.