İğde(elaeagnus angustifolia l.)bitkisinin çeşitli kısımlarının kimyasal bileşenlerinin farklı yöntemler kullanılarak antioksidan kapasitesinin incelenmesi
Investigation of antioxidant capacity of chemical components of oleaster (elaeagnus angustifolia l.) plants various parts by using different methods
  1. Tez No: 326401
  2. Yazar: GÖRKEM YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Serbest radikaller biyolojik dokular ile reaksiyona girerek onların yapılarını bozarlar. Antioksidanlar, serbest radikallerin etkilerini azaltarak insan sağlığına verdikleri hasarları engelleyen maddelerdir. Meyve ve sebzeler doğal antioksidanların ana kaynağıdır. Son yıllarda, doğal ürünlerin antioksidan kapasiteleri ve toplam fenolik madde içerikleri araştırmacıların dikkatini çekmektedir. Bu amaçla ülkemizde kullanımı oldukça yaygın olan Elaeagnus angustifolia L. (iğde) bitkisinin antioksidan kapasite ve toplam fenolik madde içerikleri araştırıldı.Yapılan çalışmada, iğdenin ekzokarp, mezokarp, ekzokarp mezokarp karışımı, çekirdek ve yaprak kısımları incelendi. Oksijen radikali absorbans kapasitesi yöntemi (ORAC), 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil radikali süpürme kapasitesi (DPPH), Troloks eşdeğer antioksidan kapasite yöntemi (TEAC), bakır indirgeme antioksidan kapasite yöntemi (CUPRAC), süperoksit anyon radikali süpürme kapasitesi (SARSC) yöntemleri kullanılarak iğdenin antioksidan kapasite özellikleri belirlendi. Ayrıca Folin Ciocalteu (FC) reaktifi ile toplam fenolik madde tayini gerçekleştirildi. Ayrıca, bilinen analizlere ilaveten, ORAC yöntemi eozin kullanılarak modifiye edilip, aynı çalışma şartlarında ORAC floresein yöntemi ile karşılaştırılmıştır.Elde edilen bulgular, Elaeagnus angustifolia L. bitkisinin çeşitli kısımlarının antioksidan özellikler içerdiklerini gösterdi. Yaprak ve çekirdeğin antioksidan kapasite değerleri, incelenen diğer dokulara göre daha yüksek bulundu. Bunun yanında ekzokarp mezokarp karışımı, mezokarp ve ekzokarp dokularından elde edilen değerler paralellik gösterdi. Bitkinin farklı kısımlarının antioksidan kapasite ve total fenolik madde miktarları, ekstraksiyon çözeltisine, polariteye göre farklılıklar gösterdi.
Özet (Çeviri)
Free radicals damage biological tissues by react with them. Antioxidants are substances that prevent damages to human health by decrease effects of free radicals. Main source of natural antioxidants are fruits and vegetables. In recent years, antioxidant capacity and total phenolic contents of natural products have gained importance among researchers. With this purpose, antioxiant capacity and total phenolic contents of Elaeagnus angustifolia L. (oleaster), which is commonly consumed in Turkey, was investigated.In this study; exocarp, mesocarp, mixture of exocarp mesocarp, seed and leaf parts of oleaster were examined. Oxygen radical absorbance capacity (ORAC), 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl radical scavenging capacity (DPPH), Trolox equivalent antioxidant capacity (TEAC), cupric ion reducing antioxidant capacity (CUPRAC), superoxide anion radical scavenging capacity (SARSC) methods were used for determination of antioxidant capacity of oleaster. Folin Ciocalteu Reagent was used to determine total phenolic contents. ORAC method was modified by using eosine and compared with ORAC fluorescein method at the same working conditions.Results showed that; various parts of Elaeagnus angustifolia L. contain antioxidant properties. The antioxidant capacity values of leaf and seed found higher than other tissues that studied. Beside of this, values that obtained from exocarp, mesocarp and mixture of exocarp mesocarp showed similarity. Parts of plant s antioxidant capacity and total phenolic contents represent differences according to extraction solvent, polarity.