Direnç antrenmanı araştırmalarında denk gruplar oluşturmak için kullanılan rastgeleleştirme yöntemine eleştirel bir yaklaşım: Yorgunluk katsayısına bağlı eşleme yöntemi
A critical approach to randomization method used for creating equivalent groups in resistance training researches: Fatigue index based matching method
- Tez No: 326403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN HASLOFÇA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZETDİRENÇ ANTRENMANI ARAŞTIRMALARINDA DENK GRUPLAR OLUŞTURMAK İÇİN KULLANILAN RASTGELELEŞTİRME YÖNTEMİNE ELEŞTİREL BİR YAKLAŞIM:YORGUNLUK KATSAYISINA BAĞLI EŞLEME YÖNTEMİAmaç: Bu araştırmanın amacı iki farklı yöntemle (yorgunluk katsayısı [YK]'na bağlı eşleme yöntemi ve rastgeleleştirme yöntemi [RY]) oluşturulmuş araştırma gruplarında gerçekleştirilen aynı direnç antrenmanı uygulamasının araştırma sonuçlarına etkisini incelemek ve direnç antrenmanı araştırmalarında denk gruplar oluşturmak amacıyla basit bir test yöntemini ortaya koymaktır.Yöntem: 18-32 yaş aralığında, antrenmanlı ve direnç egzersizlerine alışkın 40 erkek katılımcı bu çalışmanın örneklemini oluşturdu. Çalışmanın ön test verisi olarak katılımcılara ait maksimal izometrik squat kuvvet değerleri (mSQizo) belirlendi. Sonrasında, gerçekleştirilen izometrik kassal dayanıklılık kapasitesine bağlı bir YK testiyle katılımcıların YK'leri belirlendi. Bu YK testi, aynı zamanda katılımcılar için tüketici bir antrenman uygulamasını (AU) oluşturdu. Katılımcıların AU sonrası 30. saniyede ve 2, 4, 6, 8, 10, 12 ve 14. dakikalarda elde ettikleri mSQizo değerleri, araştırma gruplarının toparlanma anlarını belirlemek için kullanıldı ve aynı zamanda çalışmanın son test verilerini oluşturdu. Katılımcıların YK değerleri ve AU sonrası 30. saniyedeki mSQizo değişim oranları (%mSQizo) arasındaki ilişki incelendi. Katılımcıların YK'lerine göre oluşturulan hipotetik iki denk yorgunluk katsayısı (DYK) grubunun ve de küçük yorgunluk katsayısı (KYK) ve büyük yorgunluk katsayısı (BYK) grubunun %mSQizo ve toparlanma anı verileri kendi aralarında karşılaştırıldı. Rastgeleleştirme testi (RT)'yle gerçekleştirilen bir yeniden örnekleme uygulamasında 500 hipotetik grup çifti (HGÇ) oluşturuldu. Oluşturulan her bir HGÇ'deki grupların %mSQizo verileri istatatistiksel olarak karşılaştırılarak p değerleri belirlendi. Aynı uygulama, 3, 4 ve 5 bağımsız grup oluşturacak şekilde de gerçekleştirildi. mSQizo verilerine göre gruplar arasında gerçekleştirilen 500 istatistiksel karşılaştırmada p0,05 değerlerinin elde edilme oranları hesaplandı. Benzer bir uygulama, HGÇ'deki grupların toparlanma anı verilerine göre de gerçekleştirildi. HGÇ'lerdeki gruplar arası YK'ler oranı ve toparlanma anı farkı değişkenleri arasındaki ilişki incelendi. Bu çalışmadan elde edilen veriler, bazı tanımlayıcı istatistiklere göre de yorumlandı.Bulgular: Katılımcıların %mSQizo ve YK değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmedi [r(40)=-0,28; p=0,08]. %mSQizo verisi açısından KYK ve BYK grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken (p=0,18), DYK grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p=0,04). Toparlanma anları açısından karşılaştırıldığında, KYK, BYK, 1.DYK ve 2.DYK grupları AU sonrası sırasıyla 6, 14, 8 ve 6. dakikalarda toparlandılar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of the same resistance training exercise that was executed in research groups created by two different methods (fatigue index [FI] based matching method and randomization method [RM]) on research results and to suggest a simple test procedure to create equivalent groups in resistance training researches.Method: 40 male, trained volunteers at the age of 18-32 years who were accustomed to doing resistance exercises constituted the research sample of this study. The maximal isometric squat strength (mSQiso) data of participants were assessed as the pre-test data of this study. Afterwards, the FI values of participants were assessed by a FI test, based on isometric muscular endurance capacity. This FI test also constituted an exhaustive training exercise (TE) for the participants. mSQiso data of participants obtained on the 30th second and 2nd, 4th, 6th, 8th, 10th, 12th and 14th minute post-TE were used in the assessment of recovery times of the research groups and also constituted the post-test data of the study. The correlation level between the percentage of change in the mSQiso (%mSQiso) obtained on the 30th second post TE (TE30mSQiso) and FI values of participants was analyzed. In the next stage %mSQiso and recovery time data of two hypothetic equivalent FI groups, and hypothetic small FI and big FI groups created according to FI values were compared between groups. In a resampling application executed by a randomization test (R-T), 500 hypothetic group pairs (HGP) were created. %mSQiso data of groups in each HGP were compared statistically and p values were assessed. The same application was also executed separately to create 3, 4 and 5 independent groups.