Basınç ülserlerinin gelişimini etkileyen risk faktörlerinin incelenmesi
Examination of the risk factors affecting the development of pressure ulcer
- Tez No: 326404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma yoğun bakım kliniğinde yatan hastalarda basınç ülseri gelişimini etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Kliniğinde Temmuz-Aralık 2011 tarihleri arasında yatan hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini Braden risk değerlendirme ölçeği ile basınç ülseri oluşma riski yüksek olarak tanımlanan, 18 yaş üzerinde olan, basınç ülseri bulunmayan, hastanede yatış süresi en az 7 gün olan 70 hasta oluşturmuştur. Veriler ilgili literatür doğrultusunda araştırmacılar tarafından oluşturulan `'Tanılama Formu'', Braden Risk Değerlendirme Ölçeği ve APACHE II ölçeği kullanılarak her gün hasta kayıtlarından toplanmış ve hastalar yatış süreleri sonuna kadar veya basınç ülseri gelişimine kadar izlenmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde sayı ve yüzdelik dağılımları, Student T Testi ve Ki-kare testi kullanılmıştır.Araştırmada basınç ülseri insidansı %28.6 olarak bulunmuştur. Ayrıca, basınç ülseri gelişimi ile cinsiyet, yaş ortalamaları, albümin düzeyi ve APACHE II skoru arasında bir ilişki olduğu belirlenmiştir (p0.05).Araştırma sonucunda, hastaların yaş, cinsiyet, albümin düzeyi ve APACHE II skorları gibi faktörlerin basınç ülserini önlemede bir risk faktörü olarak göz önünde bulundurulması ve bu faktörleri içine alan yeni bir risk değerlendirme ölçeğinin geliştirilip, geçerlilik ve güvenirlik çalışmalarının yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This is descriptive study carried out to examine the risk factors affecting the development of pressure ulcers in hospitalized patients in an intensive care unit. The population of the study consisted of the inpatients in Ege University Faculty of Medicine, Intensive Care Unit of Anesthesia and Reanimation Department between the dates of July- December 2011. The sample of the study comprised 70 patients who were older than 18 years, assessed at high risk using Braden scale, did not have pressure ulcers on admission and patients who stayed in the unit at least 7 days. In collecting of the data, the identification formthat was developed by the researcher towards the related literature, Braden Risk Assessment Form and APACHE II scale were used. The data were obtained from the patient records in every day and all the patients were followed until end of the hospitalization or development of the pressure ulcer. In analysis of the data, number and percentage distributions, student t test and Chi-square were used.It was found that the incidence of the pressure ulcer was 28.6%. Also we found a relationship between pressure ulcer development and gender, mean age, albumin level and APACHE II score (p0.05). At the end of the study, it was suggested that the factors such as gender, age, albumin level and APACHE II scores of the patients should be taken into consideration as a risk factor in preventing of the pressure ulcer and developed new risk assessment scale which comprised all these factors, and studied its validity and reliability.