Kas kütlesi kazanımı ve yağ yakımı hedefleri için iki farklı antrenman protokolünün kuvvet gelişimi ve vücut kompozisyonu üzerine etkilerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the effects of two different training protocols on strength development and body composition for muscle mass gain and fat-burning goalscomparative analysis of the effects of two different training protocols on strength development and body composition for muscle mass gain and fat-burning goals
- Tez No: 872655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ULUPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kas kütlesi kazanımı ve yağ yakımı hedeflerine yönelik iki farklı antrenman protokolünün kuvvet gelişimi ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkilerini incelemektir. Yöntem: Toplamda 36 erkek katılımcı ile başlanan bu çalışma 27 kişi (14 kişilik yağ oranını düşürme grubu ve 13 kişilik kas kütlesini artırma grubu) ile tamamlanmıştır. Gruplar farklı yüklenme ve dinleme yöntemlerinin kullanıldığı direnç egzersizlerini içeren toplam 40 antrenmanlık bir çalışma programını 14-16 haftalık bir periyotta gerçekleştirmiştir. Katılımcıların boy, ağırlık, omuz çevresi, göğüs çevresi, bel çevresi, kalça çevresi ve kol çevresi gibi antropometrik verileri, standardize edilmiş protokoller kullanılarak toplanmıştır. Vücut yağ oranı ölçümleri, biyoelektrik impedans analiz cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların kuvveti, Bench Press, Lat Pulldown, Squat, Military Shoulder Press, Barbell Curl ve Triceps Push Down gibi spesifik egzersizler kullanılarak ölçülmüştür. Her bir egzersiz için maksimum kuvvet (maksimum 1 tekrar), katılımcıların antrenman müdahalesi boyunca başlangıç, orta (8. ve 24. antrenman sonrası) ve bitiş (40. antrenman sonrası) kuvvet seviyelerini belirlemek için kaydedilmiştir. Bulgular: Bu çalışmanın bulguları yağ oranını düşürmeye odaklanan antrenman programının vücut yağ yüzdesinde belirgin azalmalar sağlarken aynı zamanda bir miktar kuvvet artışını da desteklediğini göstermektedir. Kas kütlesini artırmaya odaklanan antrenman programının ise kuvvet gelişimi ve kas kütlesi artışı üzerinde daha etkili olduğu ancak yağ oranında da bir miktar azalmaya hizmet ettiği gözlemlenmiştir. Sonuç: Sonuç olarak, antrenman protokollerinin bireysel hedeflere göre özelleştirilmesinin optimal sonuçlar için faydalı olacağı bu çalışma ile doğrulanmıştır. Gelecek araştırmalarda antrenmanların yanı sıra beslenme ve dinlenme stratejileri de dahil edilerek multidisipliner bir yaklaşımla bu etkilerin incelenmesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the effects of two different training protocols aimed at muscle mass gain and fat loss on strength development and body composition. Methods: This study began with a total of 36 male participants and was completed with 27 participants (14 in the fat loss group and 13 in the muscle mass gain group). The groups performed a total of 40 training programs including resistance exercises using different loading and resting methods over a period of 14-16 weeks. Anthropometric data such as height, weight, shoulder circumference, chest circumference, waist circumference, hip circumference, and arm circumference were collected using standardized protocols. Body fat percentage measurements were performed using a bioelectrical impedance analysis device. Muscle strength was measured using specific exercises including Bench Press, Lat Pulldown, Squat, Military Shoulder Press, Barbell Curl, and Triceps Push Down. Maximum strength (1RM) for each exercise was recorded at the beginning, middle (after the 8th and 24th workouts), and end (after the 40th workout) of the training intervention. Results: The findings of this study indicate that the fat loss-focused training program significantly reduced body fat percentage while also supporting some strength gains. The muscle mass gain-focused training program was more effective in promoting strength development and muscle mass gain, while also contributing to a slight reduction in body fat percentage. Conclusion: In conclusion, this study confirmed that customization of training protocols according to individual goals would be beneficial for optimal results. Future research should include a multidisciplinary approach by incorporating nutrition and recovery strategies to further examine these effects.