Teori temelli bireysel danışmanlık girişiminin gebelikte kilo yönetimine etkisi
The effect of theory based individual counseling intervention to weight management in pregnancy
  1. Tez No: 326419
  2. Yazar: ZEYNEP DAŞIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY ÜNSAL ATAN, PROF. DR. Ahsen ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Sosyal bilişsel teori ve teoriler üstü model'in değişim aşaması temelli sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi artırma bireysel danışmanlık girişiminin gebelikte kilo yönetimine olan etkisini incelemek amaçlanmıştır.Araştırma, ön test-son test, randomize kontrollü, yarı deneysel desende bir çalışmadır. Araştırma,normal, fazla kilolu ve obez sınıfındaki 98 sağlıklı gebe kadında (girişim grubu 48, kontrol grubu 50) yapılmıştır. Girişim grubundaki gebe kadınlara gebelik öncesi VKİ sınıflamasına göre İOM rehber önerisine uygun kilo alımı, izlemi, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi artırmaya yönelik beş bireysel danışmanlık görüşmesi yapılmış, kontrol grubuna ise rutin prenatal bakım verilmiştir.Araştırma sonucu girişim grubu gebe kadınların gestasyonel kilo alımı (GKA ) (girişim grubu 10.2±4.40 kg, kontrol grubu 13.8±5.4 kg ) ve aşırı GKA (girişim grubu %16.7, kontrol grubu % 62) kontrol grubuna göre düşük belirlenmiş ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Girişim grubu gebe kadınların % 68.7'nin, kontrol grubunun % 30'nun 2009 yılı İOM (Tıp Enstitüsü) rehber önerilerine uygun kilo almış ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptanmıştırSonuç olarak teori temelli yapılan bireysel danışmanlık girişimi gebe kadınlarda sağlıklı beslenme alışkanlıklarının gelişmesine, fiziksel aktivitenin artmasını sağlamış, GKA ve aşırı GKA azaltmada etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to observe the effect of individual counseling intervention based on social cognitive theory and transtheoreticalmodel stages of change for healthy nutrition and physical activity increasing to weight management in pregnancy.This research is a half experimental pattern study with pretest posttest, randomized controlled. This study has been completed in totally 98 healthy pregnant women (intervention group 48, control group 50)fromnormal, overweight and obese group. In weight management for the intervention group pregnant women, there was implemented the five theory based individual counseling program and routine prenatal care was given to the control group.As the result of the research, it was determined that gestational weight gain (GWG) (intervention group 10.2±4.40 kg, control group 13.8±5.4 kg) and excessive GWG (intervention group16.7%, control group 62 %) of intervention group women were lower than control group women and there was a statistically significant difference between groups.It was determined that 68.7% of intervention group women and 30% of control group women wereadherentto the recommendations of 2009 İOM (İnstitute of Medicine) guidelines and there was a statistically significant difference between groups.As a result, individual counseling intervention done based on change stages of social cognitive theory and transtheoretical model stages of change has helped to develop healthy nutrition habits and physical activity increasing in pregnant women. It has been effective in reducing gestational weight gain and excessive gestational weight gain.