Tıbbi bitkiler veri tabanı
Medicinal herbs database
- Tez No: 326418
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNTUĞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yaşam ve sağlığa yönelik bilgi, nesiller boyunca kullanılan ve iletilen en değerli bilgilerin başında yer almıştır. Sağlık konusunda geçmiş yüzyılların süzgecinden geçen en temel bilgiler arasında, tıbbi bitkiler ile ilgili olanlar yer almaktadır. Düne kadar tıbbi bitkiler ve bunların kullanımına yönelik en çok başvurulan kaynaklar Farmakopeler, kitaplar ve yazılı literatürlerken, bugün ulaşım kolaylığı, ucuzluğu ve hızlı güncellenebilmesi gibi nedenlerle, bunların yerini e-kitaplar ve literatürlerin yer aldığı veri tabanları almaktadır.Çalışmamızın başlıca hedefi, tedaviye destek amacıyla kullanılabileceği bilinen tıbbi bitkiler hakkında kapsamlı, güvenilir ve Türkçe içerikli, bilgisayar için bir veri tabanının oluşturulmasıdır. Çalışmada veri girişini ve yönetimini sağlayacak Tıbbi Bitkiler Veri Tabanı 1.0 adlı bir programın hazırlanması, örnek uygulama olarak FFD monograflarının hazırlanan yazılıma adapte edilmesi, düzenlenmesi, sorgulanabilmesi ve yönetilebilmesi amaçlanmıştır.Bu proje kapsamında oluşturulacak program ve zamanla gelişecek veri tabanı sayesinde, sağlık profesyonellerinin, tıbbi bitkiler konusunda ihtiyaç duydukları, onaylanmış, doğru ve güvenilir bilgilere, internet ortamında, ana dillerinde ve teknolojiye uyumlu bir şekilde uzaktan ulaşabilmeleri mümkün olabilecektir. Hazırladığımız veri tabanı konusu ve içeriği itibarı ile tıbbi bitkilerle ilgili, ilk Türkçe yazılım olma özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The knowledge related to health and life has been one of the most valuable information, used and inherited for generations. Among the time infiltrated knowledge, the medical herbs take an important part. Until recently most used resources were farmakopes, books and written resources. But in todays world they are replaced by e-sources and databases because of ease of access, simplicity and fast update of information.The main purpose of this study is to create a detailed and reliable Turkish database about medical herbs to be used in treatments. In this study a program Medical Herbs Database 1.0 was proposed for data input and management. FFD monographs are used as case study . The data were adapted, organised and managed.Our database is the first Turkish software about its content and subject. The program and expanding database will enable medical professionals to access trusted and approved source of information online, in their own languages.