99MTC-Zoledronik Asidin işaretleme verimine deneysel koşulların etkisi
The effect of experimental conditions on labeling yield of 99MTC-Zoledronic Acid
- Tez No: 326420
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyofarmasi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET99mTc-ZOLEDRONİK ASİDİN İŞARETLEME VERİMİNE DENEYSEL KOŞULLARIN ETKİSİKemik sintigrafisi, radyoaktif izotopların kemiğe olan afinitesinin bulunmasından bu yana kullanılan, planar ve/veya tomografik görüntüleme yapabilen duyarlı bir yöntemdir. Kemik sintigrafisinde, 99mTcBifosfonat bileşikleri tercih edilmektedir. Bu amaçla en çok kullanılan radyofarmasötik, 99mTc-MDP'dir.Bu çalışmada, bir kemik rezorpsiyon inhibitörü ve bifosfonat türevi olan Zoledronik Asit'in terapötik dozdan daha düşük dozlarda 99mTc ile işaretlenmesi amaçlandı. Zoledronik Asit'in 99mTc ile işaretlenmesinde, işaretleme verimine etkin madde, Kalay Klorür, Askorbik Asit ve 99mTc miktarlarının ve pH'ın etkisi incelendi. Ayrıca deney hayvanlarında gama kamera ile görüntüleme çalışmaları gerçekleştirildi.Zoledronik Asit, 99mTc ile direkt işaretleme yöntemi ile işaretlendi. Deneysel koşulların radyoişaretli kompleksin işaretleme verimi, radyokimyasal saflığı ve stabilitesi üzerindeki etkisi kağıt kromatografisi kullanılarak incelendi. Optimum formülasyon olarak 0,05 mg Zoledronik Asit, 0,04 mg Kalay Klorür, 0,005 mg Askorbik Asit ve 3 mCi 99mTc içeren ve pH değeri 5,85 olan formülasyon seçildi. Formülasyonun, işaretleme veriminin %95'ten büyük olduğu ve oda sıcaklığında (25±3 C°) yapılan stabilite testinde en az 10 saat boyunca stabil olduğu gözlendi.İn vivo çalışmalarda kullanılmak üzere geliştirilen optimum formülasyon Gama kamera ile gerçekleştirilen görüntüleme çalışmalarında yaklaşık 2,5 kg ağırlığındaki 4 adet dişi Yeni Zelanda tavşanına sağ kulak venlerinden, 0,75 mCi dozda verildi. 180 dakika boyunca belirlenen zamanlarda statik görüntüler alındı, görüntüleme çalışmasından sonra ilgi alanları çizildi ve Kemik/BG oranları hesaplandı.Zoledronik Asit terapötik dozdan düşük dozlarda 99mTc ile başarıyla işaretlendi ve umut verici bir kemik görüntüleme ajanı olabileceği gözlendi.Anahtar Kelimeler : Zoledronik Asit, Bifosfonatlar, Gama Sintigrafi, 99mTc
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECT OF EXPERIMENTAL CONDITIONS ON LABELING YIELD OF 99mTC-ZOLEDRONIC ACIDBone scintigraphy is a very sensitive method that is capable of planar and / or tomographic imaging. It has been being used since the discovery of the affinity of radioactive isotopes to bone . 99mTcBiphosphonate complexes are mostly preferred for bone scintigraphy. The most common used radiopharmaceutical for bone scintigraphy is 99mTc-MDP.In this study, the aim is labeling Zoledronic Acid, a bone resoprtion inhibitor and a bisphosphonate derivative, with 99mTc. The effect of Zoledronic Acid, Stannous Chloride, Ascorbic Acid and 99mTc activity amount and pH value on labeling yield were investigated. In addition, bone imaging studies on rabbits were performed by gamma scintigraphy.Zoledronic Acid was labeled with 99mTc using direct labeling method. The effect of experimental conditions on labeling efficiency, radiochemical purity and stability of the radiolabeled complex were determined by paper chromatography. The formulation which contains 0,05 mg Zoledronic Acid, 0,04 mg Stannous Chloride, 0,005 mg Ascorbic Acid and 3 mCi 99mTc was chosen as optimum formulation. It was observed that the labeling yield was greater than % 95 and the formulation was stable for at least 10 hours during the stability tests performed at room temperature (25±3 C°).In gamma scintigraphy studies, approximately 2,5 kg weighed, four female, New Zealand white rabbits were used. 0,75 mCi 99mTc-Zoledronic Acid was administrated intravenously to each rabbits. Static images at the times determined during 180 minutes were obtained. After the imaging study on rabbits, regions of interest were drawn and Bone/BG ratios were calculated.Zoledronic acid was succesfully labeled with 99mTc at non-therapeutic, lower doses and proven that it has promising characteristics for bone scintigraphy .Keywords : Zoledronic Acid, Biphosphonates, Gamma Scintigraphy, 99mTc