Gömülü alt akıl dişlerinde uygulanan rutin ve piezoelektrik cerrahi girişimler sonrası ortaya çıkan klinik bulguların değerlendirilmesi
The assesment of the clinical findings appearing after routine and piezoelectric surgery techniques of the impacted lower wisdom teeth
- Tez No: 326438
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Pell-Gregory ve Archer' ın yaptığı sınıflandırma esas alınarak ve zorluk düzeyleri Pederson' un ve Gbotolorun ve ark.' nın tarif ettiği klasifikasyona göre belirlenen yirmi yaş dişi bulunan 60 hasta üzerinde yapılan çalışmamızda, 30 hastada piezoelektrik cerrahi yöntemi 30 hastada konvansiyonel yöntem kullanılmıştır.Hastalar total operasyon süresi, kemik kaldırma süresi, postoperatif dönemde ödem, ağrı, trismus, yara iyileşmesi, kanama, enfeksiyon, alveolitis, parestezi, temporomandibuler eklem ağrısı gibi parametreler kullanılarak karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiştir.Çalışmamız sonucunda total operasyon süresinin ve kemik engelinin kaldırılması için gereken sürenin piezo cerrahi grubunda konvansiyonel gruba oranla daha uzun olduğu ve iki grup arasındaki bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Postoperatif dönemde belirlenen zamanlarda ölçümlenen ödem, trismus ve ağrının piezo cerrahi grubunda konvansiyonel gruba oranla daha az olduğu ancak gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur. Gruplar yara iyileşmesi ve postoperatif enfeksiyon insidansı açısından karşılaştırıldığında piezo cerrahi grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken kanama, alveolitis, parestezi ve TME ağrısı yönünden iki grup arasında bir farklılık saptanamamıştır.Sonuç olarak; piezo cerrahinin teknolojik yönden hızlarında artış sağlanması halinde endikasyon çerçevesinde geleneksel yöntemlere bilinen avantajları ile birlikte iyi bir alternatif olabileceği kanaatindeyiz. Yine de piezoelektrik cerrahi tekniğinin uzun dönem etkilerinin daha geniş denek gruplarında ve uzun süreli olarak hayvan çalışmaları ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
60 patients were included in our study which based on the classification of Pell-Gregory and Archer. Difficulty levels of the patients were determined by the described classification of Pederson and Gbotolorunet al. 30 patients were operated by the piezoelectric surgery method and 30 patients were operated by the conventional surgery method.Patients were evaluated in comparison with using the parameters such as total operative time, bone surgery time, postoperative edema, pain, trismus, wound healing, bleeding, infection, alveolitis, paresthesia and temporomandibular joint pain.Our study showed that the total duration of the operation and the time required for removal of bone is longer in the piezo surgery group than the conventional group and this differenceis statistically significant between the two groups. Postoperative edema, trismus and pain were less in the piezo surgery group than the conventional group when measured in the specified time periods, but the difference between two groups was not statistically significant. When the groups were compared in terms of the incidence of postoperative infection and wound healing, a statistically significant difference was found in favor of piezo surgery group. There was no difference between the two groups in terms of bleeding, alveolitis, paresthesia and TMJ pain.As a result in case of an increase within technological aspects, piezo surgery will be a good alternative to conventional methods known with the advantages where indicated. Though, the long term effects of the piezoelectric surgical technique should be supported by the large groups of test subjects and long term animal studies.