Sağlıklı ve çürük diş dokuları ile estetik restoratif materyallerin, mekanik özelliklerinin nanoindentasyon yöntemiyle karşılaştırılması
Comperative investigation of mechanical properties of sound and carious dental tissues ,esthetic restorative materials with nanoindentation method
- Tez No: 326439
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ GÖKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Diş hekimliğinde kullanılan restoratif malzemelerin seçiminde diş dokuları ile uyumlu dayanıklılık, sertlik, elastiklik ve aşınma direncine sahip materyallerin kullanılması restoratif tedavilerin başarısında önemlidir.Mekanik özelliklerin belirlenmesinde kullanılan geleneksel test yöntemlerinin standardizasyonunun sağlanma güçlüğüne bağlı bazı sınırlamalar oluşmaktadır. Çalışmamızın amacı nanoindentasyon yöntemiyle diş dokuları ve dental materyallerin özelliklerinin daha net, tekrarlanabilir ve karşılaştırılabilir şekilde incelemektir.Nanoindentasyon test yöntemi için yarı retansiyonlu ve sürme güçlüğü nedeniyle çekilmiş üçüncü alt molar dişler, mikrohibrit dolduruculu üniversal bir kompozit (Filtek Z250) ve geleneksel cam iyonomer siman (Ketac Molar) kullanılmıştır. 2 mm. kalınlığında diskler şeklinde hazırlanarak 5 gruba ayrılan (n=10) örneklerin, DUH-W201S nanoindentasyon cihazında test edilmesiyle her bir örneğe ait gerilme, gerinim, sertlik, elastisite modülü, akma dayanımı, kırılma tokluğu ve elastik toparlanma değerleri ölçülmüştür.Çalışmamızda mine dokusunun sertlik, gerilme, elastisite modülü, akma dayanımı, kırılma tokluğu ve elastik toparlanma değerleri diğer gruplara kıyasla yüksektir. Mine dokusunu sırasıyla kompozit, dentin ve cam iyonomer izlemektedir.Kompozitin sertlik, gerilme, elastisite modülü, akma dayanımı, kırılma tokluğu ve elastik toparlanma değerleri dentin dokusuna benzer bulunmuştur. Kompozit ile cam iyonomerin mekanik özellikleri arasında belirgin farklılık görülmektedir.Çürük lezyonunun stabil olmayan yapısı sertlik, gerilme, elastisite modülü ve akma dayanımı değerlerinin düşük çıkmasını, sergilediği viskoelastik davranış da kırılma dayanımı ve elastik toparlanma değerlerinin yüksek çıkmasını açıklamaktadır.Bu araştırmada test edilen gruplardaki örneklerden elde edilen veriler ve standart sapmalar göz önüne alınarak yapılan istatistiksel değerlendirmede gruplar içinde farklılık olmayıp gruplar arasında anlamlı farklılıkların olması, dijital ortamda gerçekleştirilen nanoindentasyon yönteminin, diş dokuları ve dental materyallerin mekanik özelliklerinin belirlenmesinde, yeteri kadar etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The selection of dental materials have compatible strength, hardness, elasticity and abrasion resistance with tooth structures, is important in the success of restorative treatments.There are some limitations due to the difficulty of standardization in traditional testing methods used for the determination of the mechanical properties. The aim of this study was to examine the properties of dental tissues and materials in a presice, repeatable and comparable way with nanoindentation method.Partially erupted and extracted lower third molar teeth, a universal microhybrid composite (Filtek Z250) and conventional glass-ionomer cement (Ketac Molar) was utilized for the nanoindentation test method. Specimens were prepared in the form of 2 mm. thick disks and separated into 5 groups (n=10) to test the stress, strain, hardness, modulus of elasticity, yield strength, fracture toughness and elastic recovery values of each sample with the DUH-W201S nanoindentation device.According to the results in our study, the hardness, strain, modulus of elasticity, yield strength, fracture toughness and elastic recovery values of enamel tissue are higher compared to other groups followed by composite, dentin and glass-ionomer.Hardness, stress, modulus of elasticity, yield strength, fracture toughness and elastic recovery values of composite were found similar to dentin. The difference in mechanical properties between composite and glass-ionomer was statistically significant.The unstable structure of caries lesions explain the decrease in hardness, stress, modulus of elasticity and yield strength values and also exhibited viscoelastic behavior of the lesion increases the fracture toughness and elastic recovery values.The data obtained from the test samples in this study, standard deviations of the groups and statistical evaluation shows no difference within the groups and significant differences between the groups. This results reveal the fact that digitally performed nanoindentation method is effective enough in determining the mechanical properties of both dental tissues and materials.