1 ay - 18 yaş arası malnütrisyonlu hastalarda kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of the cardiac functions in malnourished patients between one month and eighteen years
- Tez No: 326446
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETMalnütrisyonlu çocuklarda vücudun değişik kompozisyonlarındaki kayıpların yol açtığı hipotansiyon, kardiyak aritmi, miyokardiyopati, kalp yetmezliği ve ani ölüm gibi kardiyak anomaliler görülmektedir. Bu çalışmanın amacı aynı yaştaki malnütrisyonlu çocukların oluşturduğu grupla sağlıklı kontrol grubunun elektrokardiyografik, ekokardiyografik, biyokimyasal parametrelerini karşılaştırmaktır.Çalışma grubumuz 47 malnütrisyonlu çocuk (27 kız ve 20 erkek) ile 44 sağlıklı kontrol (25 kız ve 19 erkek) hastasından oluşmaktaydı. Tüm malnütrisyonlu ve sağlıklı çocuklar elektrokardiyografik, ekokardiyografik ve biyokimyasal değerlendirmeye alındı.Malnütrisyonlu 47 çocuğun ve sağlıklı 44 çocuğun yaş ortalaması sırasıyla 69,4 ve 68,9 aydı. Malnütrisyonlu çocuklar kontrol grubuna göre sol ventriküler kitle (LVM) ölçümlerinde anlamlı düşüklük göstermekteydi (42,3±24,5 gr vs 53,4±23,9 gr, p0,05). Bu bulgu malnütrisyonda LVM'deki kaybın vücuttaki kayıpla orantılı olduğunu göstermektedir. Kardiyak output ağır malnütrisyonlu grupta kontrol grubuna göre düşük bulundu (1,7±1,3 vs 3.1±1,1 L/min, p0,05). Malnütrisyonlu hastalarda sol ventrikül (LV) sistolik fonksiyonlarında anlamlı bozulma vardı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEVALUATION OF THE CARDIAC FUNCTIONS IN MALNOURISHED PATIENTS BETWEEN ONE MONTH AND EIGHTEEN YEARSMalnourished children suffer several alterations in body composition that could produce cardiac abnormalities as hypotension, cardiac arrhythmias, myocardiopathy, cardiac failure and sudden death. The objective of this study is to compare biochemical, electrocardiographic and echocardiographic parameters between a group of malnourished children and a control group of the same age.The study grup consisted of 47 malnourished infants and young children (27 female and 20 male) and 44 healty kontrols (25 female and 19 male). All the malnourished and healty childeren were subjekted to elektrocardiographic, ecocardiographic and biochemical evaluation.The average ages of 47 children with malnourished and 44 healty childeren were respectively 69,4 and 68,9 months. Malnourished childeren showed a significantly lower left ventriküler mass than the control group (42,3±24,5 gr vs 53,4±23,9 gr, p0,05). Indicating that LV mass was reduced in proportion to decrease in body size in malnutrition. Cardiac output was lower in the severe malnoutrished group than in the kontrol group (1,7±1,3 vs 3.1±1,1 L/min, p0,05). The LV systolic functions were significantly impaired in patients with malnütrition.