Çocukluk çağında toplumdan gelişen pnömonilerde atipik patojenlerin indirekt immünfloresan yöntemle araştırılması
Investigation of atypic pathogens in pneumonia acquired from community in childhood by indirect immuno-fluorescense assay
- Tez No: 326466
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SEYREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çocukluk çağında toplumdan gelişen pnömonilerin (TGP) etiyolojisinde çok çeşitli tipik ve atipik patojenler rol oynamakta olup, tür ayrımı tanı daha çok serolojik yöntemlerle yapılabilmektedir. İndirekt immünofloresan antikor (İFA) yöntemi, hasta serumunu birçok etken patojene karşı gelişen özgül antikorlar açısından aynı anda tarayıp tür ayrımı yapabilen serolojik bir yöntemdir. Bu çalışmada TGP tanısı almış çocuk hastalarda, atipik pnömoni etkenlerine karşı özgül IgM antikorlarının seropozitifliğinin İFA yöntemiyle araştırılması ve kontrol grubuyla karşılaştırması amaçlandı. Gereç ve yöntem olarak, TGP tanısı konmuş 90 çocuk hasta ile 30 sağlıklı çocuktan alınan serum örnekleri, en çok görülen 20 atipik patojen açısından tek bir İFA kiti (Respiratory Tract Profile IgM, Euroimmun, Lübeck, Germany ) ile tarandı. Hasta grubunda 61, kontrol grubunda 7 çocukta seropozitiflik görüldü. Testin duyarlılık ve özgüllüğü % 76,7 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Various typical and atypical pathogens play a role in etiology of community acquired pneumoniae (CAP) in childhood and serological assays are more available in differantiating species. İFA assay is a serologic method which simultaneously scanning the patients? sera in terms of spesific antibodies developed against various pathogens and differantiate species. The aim of this study is to investigate seropositivity of specific IgM antibodies developed against atypical pneumoniae pathogens and to compare with control group. Material and method; serum samples were taken from 90 pediatric patients diagnosed with CAP and 30 healthy children were screened with a single İFA kit in terms of the most seen 20 atypical pathogens. There were seropositivity at 61 children in patients? group and 7 children in control group. Sensitivity and specifity of the test were %76,7.