Hidrosefalik yenidoğanlarda ventriküloperitoneal şantın tiroid fonksiyonları üzerine olan etkileri
The effects of ventriculoperitoneal shunt on thyroid function in hydrocephalic newborns
- Tez No: 326478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SERHAT EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurosurgery, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hidrosefali ve konjenital hipotiroidi beyin parenkiminin diffüz hasarı ile seyreden ve çoğunlukla da diğer konjenital anomalilerle birlikte olması nedeni ile hem hasta açısından, hem de aile ve sosyal çevre açısından birçok problemlere neden olan hastalıklardır.Hidrosefaliye bağlı olarak artmış kafa içi basıncın hipotalamik-hipofizertiroid aksa olan etkileri ve sonrasında uygulanan ventriküloperitoneal şantın, yaşamın ilk 3 ayında tiroid fonksiyonlarını nasıl etkilediğinin incelenmesi bu çalışmanın amacıdır. Çalışmamıza hidrosefali tanısı konup, doğumdan sonra 10 gün içerisinde ventriküloperitoneal şant takılan 25 hasta ile, konjenital hipotiroidi ön tanısı ile takip edilen ancak tiroid fonksiyonları sınırda olan ve bu yüzden medikal tedavi başlanmamış 20 kontrol hastası dahil edildi. Hasta ve kontrol grubundaki hastalardan doğumdan sonraki 7., 30. ve 90. günlerde alınan kanlardan TSH, ST4 ve ST3 düzeyleri değerlendirildi ve karşılaştırmaları yapıldı. Hasta grubundaki 7. gün değerleri ventriküloperitoneal şant takılmadan önce alınan değerlerdir. Yedinci gündeki gruplar arasındaki TSH ve ST3 seviyesi, 30. gündeki ST3 düzeyi, 90. gündeki.
Özet (Çeviri)
Hydrocephalus and congenital hypothyroidism are the diseases leading to diffuse damage to brain parenchyma and often associated with other congenital anomalies cause many problems in terms of both the newborns and families and social environment.The aim of the this study is to investigate that effects of increased intracranial pressure due to hydrocephalus on hypothalamic-pituitary-tiroid axis and effects of ventriculoperitoneal shunt on tiroid functions in the first 3 months of the life.Twenty five hydrocephalic patients inserted ventriculoperitoneal shunt for hydrocephalus within the first 10 days of their life, and 20 control patients followed with congenital hypothyroidism but with borderline thyroid functions and given no medical therapy were included in this study. Blood samples were taken from both patients and control groups after 7th, 30th and 90th days of their life and evaluated and compared for levels of TSH, FT4, FT3.