Sezaryen planlanan gebelerde anestezi tercihini etkileyen faktörler
Factors affecting anesthesia preferences of the gravid woman who are to deliver by caesarean section
- Tez No: 326484
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN UYSALEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
SEZARYEN PLANLANAN GEBELERDE ANESTEZİ TERCİHLERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLERGiriş: Günümüzde sezaryen operasyonunun daha güvenli hale gelmesiyle, sezaryen hızında çok belirgin bir artış olmuştur. Dünya Sağlık Örgütünün sezaryen konusundaki önerisi; sezaryen oranının % 15 ile sınırlı kalması yönündedir. Ancak pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de sezaryen oranı, bu hedefin üzerindedir. Sezaryen anestezisinde, genel ve rejyonel anestezi teknikleri kullanılmaktadır. Son yıllarda rejyonel anestezi hastanın isteği, bilincinin açık olması, aspirasyon riski taşımaması, yenidoğanda solunum depresyonu yapmaması, uterus atonisine yol açmaması gibi avantajları nedeniyle tercih edilmektedir.Çalışmamızda; sezaryen yapılacak gebelerin anestezi yöntemi tercihleri, genel anestezi ve rejyonel anestezi oranlarını, genel anestezi ve rejyonel anestezi tercih sebepleri ve tercihlerini etkileyen faktörleri araştırmayı amaçladık.Metot: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinde Şubat 2010 ? Şubat 2011 tarihleri arasında elektif sezaryen operasyonu için başvuran gebelere tercih ettikleri anestezi şeklini ve tercihlerini etkileyen nedenleri araştırmak amacıyla hazırlanan 20 sorudan oluşan bir anket çalışması yapıldı. Uygulamayı kabul edip çalışmaya dahil edilen gebeler anket hakkında bilgilendirilip sözlü ve yazılı onayları alındı.Anket çalışması bir gün önce vizit sırasında veya sezaryen olmak için bekleme odasında bekledikleri sırada yapıldı. Ankete 26 ile 40. gebelik haftası arasında olan gebeler dahil edildi. Acil alınan gebeler, iletişim problemi yaşanan gebeler, mental açıdan sorulara cevap veremeyecek durumda gebeler ve anketi cevaplamak istemeyen gebeler çalışma dışı bırakıldı.İstatistiksel analizde anestezi tercihlerinin değerlendirilmesi ve ilgili faktörlerin araştırılması amacıyla hazırlanmış anketin uygulanması sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15.0 paket programı kullanıldı. Normallik testleri uygulanmaksızın parametrik olmayan test yöntemleri seçildi.
Özet (Çeviri)
FACTORS AFFECTING ANAESTHESIA PREFERENCES OF THE GRAVID WOMEN WHO ARE TO DELIVER BY CAESAREAN SECTIONIntroduction: Since the caesarean operation has become safer in our day, a very remarkable increase has been noted in the rate of delivery by caesarean. World Health Organization advises that caesarean rate should be limited by 15%. Yet, as it is in many countries, the caesarean rate is also above this target in our country. In caesarean anaesthesia, general and regional anaesthesia techniques are used. Recently, regional anaesthesia is preferred with regard to such advantages that the patient consents it, the she remains conscious, and it does not have aspiration risk, and it does not cause respiratory depression in the newborn baby and it does not result in uterine atony.In our study, we aim to do a research into the preferences for anaesthesia methods of gravid women who are to deliver baby by caesarean section, the rates of general anaesthesia and regional anaesthesia, the reasons for preferences of general anaesthesia and regional anaesthesia and the factors affecting these preferences.Method: A questionnaire consisting of 20 questions were applied to gravid women applying for delivery by elective caesarean operation, at Ankara University Faculty of Medicine Hospital for Gynaecology and Obstetrics between February 2010 and February 2011, in order to study the anaesthesia technique they prefer and the reason behind their preferences. Those gravid women who accepted to take part in the study were provided information about the questionnaire and their oral and written approvals were obtained.The questionnaire was applied to them in visit queue a day before or while they were in waiting room for caesarean operation. The gravid women who were between 26th and 40th week of their pregnancy were included in the questionnaire. Those who were taken into emergency service, those with communication problems, those whose mental conditions deter them to answer questions and those who did not want to answer the questions on the questionnaire were excluded from the study.The data obtained at the end of execution of the questionnaire which was prepared to evaluate anaesthesia preferences and to make research into related factors were evaluated in the statistical analysis using SPSS 15.0 software package. Without applying normality tests, non-parametric test methods were chosen. In testing the distribution of categorical variables over groups, chi-square or Fisher?s ?exact? test was employed.Findings: As a result of the study, we have determined that gravid women?s age, their gravidity, method of previous delivery, previous anaesthesia experience, working status, monthly-income level, educational status, whether they were informed about anaesthesia before, where they obtained information about anaesthesia and whether they were diagnosed with panic disorder are statistically significant in terms of their anaesthesia preferences.