Obez ve obez olmayan hastalarda truviev videolaringoskop ile macintosh laringoskop kullanıldığında zor entübasyonun karşılaştırılması
The comperation of difficult entubations performed with truview laryngoscope or macintosh laryngoscope in obese and nonobese patients
- Tez No: 326483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYYA ALANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Endotrakeal entübasyon günümüzde ameliyatlar sırasında havayolu güvenliğini sağlamada rutin olarak uygulanan invaziv bir yöntemdir. Entübasyon laringoskopi ile sağlanmaktadır. Günümüzde teknolojinin gelişimine paralel olarak laringoskoplarda gelişmektedir, anatomik alanı daha iyi görüntülenmesini ve entübasyonun başarı şansını arttırmak amacıyla yeni laringoskoplar üretilmiştir. Anestezi rutininde direkt laringoskopi uygulanmaktadır. Entübasyon güçlüğü ile karşılaşıldığında ya da karşılaşılacağı öngörüldüğünde ise fiberoptik bronkoskop, videolaringoskoplar gibi yeni aletlerden da yaralanmaktayız.Günümüzde insanların yeme alışkanlıkla ve daha az hareket gibi sebepler sonucu obezite artmıştır. Obez olmak zor entübasyon için tek başına bir risk faktörüdür.Çalışmamızda obez ve obez olmayan hastalarda Truview videolaringoskop ile Macintosh laringoskop kullanılarak endotrakeal entübasyonu gerçekleştirlen hastalarda entübasyonun zorluk derecesini karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya >18yaş ASA I-III, entübasyon gerekliliği olan elektif cerrahi planlanan 131 hasta dahil edildi. ASA IV ve üzeri olan hastalar, acil ameliyata alınan hastalar, baş ve boyun anomalisi bulunan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalar rastgele en az 30 kişiden oluşan 4 gruba ayrıldı. Beden kitle indeksi (BKİ) 30dan büyük olan hastalar obez kabul edildi. Grup 1-Macintosh laringoskop kullanılarak entübe edilen obez hasta, Grup 2-Truview EVO 2 laringoskop kullanılarak entübe edilen obez hasta, Grup 3-Macintosh laringoskop kullanılarak entübe edilen obez olmayan hasta, Grup 4-Truview EVO 2 laringoskop kullanılarak entübe edilen obez olmayan hastalar olarak ayrıldı. Genel anestezi indüksiyonu öncesi hastalar 3 derivasyonlu EKG ve kalp hızı (KH) monitörizasyonu, SpO2 ölçümü için pulsoksimetri, noninvaziv/invaziv tansiyon arterial (TA) monitörizasyonu yapıldı. Hastaların sternomental mesafe, tiromental mesafe ve ağız açıklığı ölçümleri yapıldı, mallampati skorları, ağız açıklığı ve boyun ekstansiyonu kısıtlı olup olmadığı değerlendirildi. İndüksiyon için tiyopental Na 3-5mg/kg ve rokuronyum 0.6mg/kg kullanıldı. Hastaların indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, 1, 2, 3, 4, 5, 10, 15 ve 30.dakika, kalp hızı (KH), ortalama arterial basıncı (OAB), SpO2, MAK seviyeleri kaydedildi. Entübasyon sonrası entübasyonu yapan kişi tarafından Entübasyon zorluk indeksi skorlaması yapıldı.Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 131 hasta yaş, vücut ağırlığı, boy, BKİ, sternomental mesafe, tiromental mesafe, ağız açıklığı, mallampati skoru, cormack-lehane skoru ve entübasyon zorluk indeksi açısından karşılaştırıldı.Macintosh laringoskop kullanılarak entübe edilen obez hastalarda ortalama vücut ağırlığı 95, 4 (±12, 4), BKİ 36, 4 (±5, 5), truview laringoskop kullanılarak entübe edilen obez hastalarda 93, 9 (±16, 6), BKİ 34, 7 (±6, 4) iken, Macintosh kullanılarak entübe edilen obez olmayan hastalarda ortalama vücut ağırlığı 65, 9 (±11, 7), BKİ 23, 9 (±3, 3) ve truwiev ile entübe edilen obez olmayan hastalarda vücut ağırlığı ortalama 64, 8 (±11, 3), BKİ 23, 1 (±3, 2) bulundu. Vücut ağırlığı ve BKİ arasında anlamlı fark bulundu (p0, 005).Sonuç: Obez hastalarda optik bir laringoskop olan Truwiev videolaringoskopun, rutin de kullandığınız Macintosh laringoskop kadar etkili olduğu tesbit edildi. Beden kitle indeksi daha fazla olan morbid obez hastalarda değerlendirme için ek çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Endotracheal intubation is a routine invasive method used for ensuring the safety of the airway during surgery today. Intubation is performed via a laryngoscope. Nowadays the laryngoscopes are improved in parallel with the development of technology, new laryngoscopes are produced for better display of the anatomical area and to increase the chances of success for intubation. Direct laryngoscopy is implemented in routine anesthesia. New tools such as fiberoptic laryngoscopes and videolarygoscopes are being used when faced with difficult intubation or when a difficult entubation is predicted. Nowadays obesity has increased due to people's eating habits and their sedentary life style. Being obese alone is a risk factor for difficult intubation.In our study, we aimed to compare the degree of difficulty of endotracheal entubation performed in obese and non-obese patients using a Truview videolaryngoscope and a Macintosh laryngoscope.Materials and Methods: The study included 131 patients > 18 yrs of age, with ASA physical status scores of I-III, scheduled for elective surgery with the need for intubation. Patients with ASA scores IV and above, emergency surgery patients and patients with head and neck anomalies are excluded from the study. Patients were randomly divided into 4 groups consisting of at least 30 people. Patients with a body mass index (BMI) greater than 30 were considered obese. The 4 groups were classified as followed. Group 1 - Obese patients who were intubated using the Macintosh laryngoscope, Group 2- Obese patients who were intubated using the Truview EVO 2 laryngoscope, Group 3- Non-obese patients who were intubated using the Macintosh laryngoscope, Group 4- Non-obese patients who were intubated using the Truview EVO 2 laryngoscope. Prior to induction of general anesthesia the patients underwent a 3-lead ECG and heart rate (HR) monitorisation, pulse oximetry for the measurement of SpO2 and noninvasive / invasive arterial blood pressure (BP) monitorisation. The patients sternomental, thyromental and mouth opening measurements were taken, their Mallampati score, whether they had limited mouth opening and limited neck extension were evaluated. For anesthesia induction Na thiopental 3-5mg/kg and rocuronium 0.6mg/kg were used. Patients heart rate (HR), mean arterial pressure (MAP), SpO2, MAC values were recorded before induction, after induction and in the 1, 2, 3, 4, 5, 10, 15 and 30th minutes. After the entubation İDS scoring was by the person who performed the entubation.Results: The 131 patients included in the study were compared by their age, body weight, height, BMI, sternomental distance, thyromental distance, mouth opening, Mallampati score, Cormack-Lehane score and intubation difficulty index.Mean body weight of the obese patients who were entubated with the Macintosh laryngoscope was 95.4 (± 12.4) with BMI 36.4 (± 5.5) while the mean body weight of the obese patients who were entubated with the truview laryngoscope was 93.9 (± 16.6) with BMI 34.7 (± 6.4). The mean body weight of the non-obese patients who were entubated with the Macintosh laryngoscope was 65.9 (± 11.7) with BMI 23.9 (± 3.3) and the mean body weight of the non-obese patients who were intubated with the truview laryngoscope had an average body weight of 64.8 (± 11.3) with BMI 23.1 (± 3.2) bulundu. The differences between the body weight and BMI values of the four groups were statistically significant.