Çoklu reaksiyon zamanı ile izokinetik denge arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between multiple reaction time and isokinetic balance
  1. Tez No: 326554
  2. Yazar: FATİH KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı sedanterlerde çoklu reaksiyon zamanı ile statik ve dinamik denge performanslarının karşılaştırılmasıdır.Çalışmaya 200 yüksekokul öğrencisi gönüllü olarak katılmışlardır. Ölçümlerin yapılmasında CSMİ marka Prokin TecnoBody izokinetik denge ölçüm aleti kullanılmıştır, reaksiyon zamanı ölçümlerinde ise MOART lafayette reaksiyon ölçüm cihazı kullanılmıştır.Elde edilen verirler incelendiğinde, statik ve dinamik denge performansı ile reaksiyon zamanı arasında bazı farklılıklar dışında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the multiple reaction time and static and dynamic balance performances of sedentary.200 Academy students participated in the study voluntarily. The measurements were made by CSMİ Prokin TecnoBody isokinetic measuring set, and the reaction times were calculated by MOART lafayette measuring set.When the data obtained were reviewed, no significant relationship was found between static and dynamic balance performance and reaction time except for some differences (p>0.05).