Güreş eğitim merkezlerindeki adolesan sporculara ait büyüme gelişme metabolik ve hormonal parametrelerin değişikliklerinin araştırılması
Research on the changes of growth-development metabolic and hormonal parameters of adolescence sportsmen in wrestling education centers
  1. Tez No: 326553
  2. Yazar: EMRE YAMANER
  3. Danışmanlar: PROF. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalı?mada, güre? eğitim merkezindeki çocuk güre?çilerde; yoğunla?tırılmı? güre? antrenmanının fiziksel, motorik, hormonal parametrelerinin ve kan parametrelerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmı?tır.Ara?tırmanın evrenini Çorum ilinde güre? eğitim merkezine yeni katılan 16 güre?çi olu?turmu?tur. 2011 yılı Mayıs ayında ilk ölçümler (ön test; ya? 12,43±0,62 yıl; boy uzunluğu 1,47±0,11 cm; vücut ağırlığı 40,37±12,39 kg) ve bir yıl süren yoğunla?tırılmı? antrenman periyodlarının ardından son ölçümler (son test; ya?13,37±0,61 yıl; boy uzunluğu 1,58±0,10 cm; vücut ağırlığı 50,46±11,04 kg) alınmı?tır. Güre?çilere ölçümler öncesi bilgiler verilmi? ve onayları alınmı?tır.
Özet (Çeviri)
Goal of this study is to determine the effects of children wrestlers? intensive wrestling trainings on physical, motor, hormonal and blood parameters. Population of the research is 16 wrestlers that have recently attended wrestling education center in Çorum. First measurements were made on May 2011 (pre test; age 12.43±0.62 year; stature 1.47±0.11 cm; body weight 40.37±12.39 kg); last measurements were made one year later, after an intensive training period (last test; age13.37±0.61 year; stature1.58±0.10 cm; body weight 50.46±11.04 kg). Before the measurements, wrestlers were informed and their approvals were obtained. Windows SPSS statistics program was used during the tests while paired sample t-test was used in comparing the paired two values. According to the research results; there was a statistically meaningful difference between variables of age, stature and body weight of wrestlers? anthropometric aspects at p0.05 in number of shuttles, long jump, vertical jump and shuttle run tests. According to the results of statistical analysis on blood values, there was found to be statistically meaningful difference between thrombocyte and plasma at p0 .05. According to the statistical analysis on hormone values, there was found to be a statistically meaningful difference between lutein hormone variable at p0.05.