Tinnitus derecesi ile tinnitus engellilik durumu arasındaki ilişkinin araştırılması
The investigation of relationship between the tinnitus degree and tinnitus handicap condition
  1. Tez No: 326555
  2. Yazar: BİRGÜL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmanın amacı normal işitmeye sahip tinnituslu hastalarda ?Tinnitus Derece Endeksi? ve ?Tinnitus Engellilik Anketi? kullanarak, tinnitusun kişinin yaşamını nasıl ve ne derecede etkilediğini belirlemektir.Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kulak Burun Boğaz polikliniği' ne tinnitus şikayeti ile başvurmuş ve yapılan odyolojik incelemeler sonucunda işitmesi normal olan hastalar dahil edildi. Ocak 2010 - Aralık 2011 yılları arası retrospektif inceleme sonucu belirlenen hastalara dosya bilgilerinden ulaşılıp iletişime geçildi. İletişime geçilen, çalışma kriterlerine uygun ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 50 kadın, 50 erkek toplam 100 kişi çalışmaya dahil edildi. Cinsiyete göre oluşturulan iki gruptaki bireylerden tinnitus derece endeksi ve tinnitus engellilik anketi sorularını cevaplandırmaları istendi.Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre tinnitus derecesi her iki grupta orta düzeyde bulunmasına rağmen toplam skorda kadınlarda erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek elde edildi. Tinnitus engellilik anketinin alt gruplarına göre, fonksiyonel ve emosyonel alt grup puanları kadınlarda daha yüksek elde edildi. Tinnitus derecesi ile oluşturduğu engellilik durumu arasında pozitif yönde ilişki bulundu. Tinnitusun lateralizasyonuna ile cinsiyet grupları arasında anlamlı bir fark elde edilmedi.Çalışmamız tinnitus derecesi ve hayat üzerine olan olumsuz etkisi arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmada kullanılan anket verilerine göre tinnitusun oluşturduğu engellilik durumunun kadınlarda erkeklere göre yüksek olduğu, tinnitus derecesinin her iki cinsiyette eşit bulunmasına rağmen puan bazında kadınlarda daha yüksek olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpuse of this study is to determine the effects of tinnitus on individuals life by means of ?Tinnitus Severity Index? and ?Tinnitus Handicap Inventory? on tinnitus patients without hearing loss.Patients who applied to Ondokuz Mayıs University Ear, Nose and Throat department with tinnitus complaint and have normal hearing after audiologial examination were included in this study. Retrospective evaluation were done between January 2010- December 2011, and patients were selected and then conducted. Patients who were appropriate for the study criteria and volunteered for the study were included. Fifty male and 50 female (totaly 100 patients) were took place and divided in to 2 groups according to gender in this study. ?Tinnitus Severity Index? and ?Tinnitus Handicap Inventory? were requested to answer from patients.The resuts are indicated that degree of tinnitus in both groups are medium but total score is increased statistically for women. Tinnitus Handicap Inventory showed higher scores for female group at the subgroups of questionnaire which are emotional and functional. Positive correlation between handicap condition and degree of tinnitus was found. No statistical differance was found in relation of lateralization of tinnitus and gender.Our study indicates a positive relation between degree of tinnitus and its negative effects on quality of life. According to the data of survey, state of disability is higher at females than males, tinnitus degree is equal in both sexes although increased scores are found at female group.