Tavşanlarda greft materyallerinin sinüs greftleme operasyonlarındaki etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of graft materials in sinus grafting operation in rabbits
- Tez No: 326556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni geliştirilmiş ve maksillofasial cerrahide henüz kullanıma girmemiş bir materyal olan Kryptonite'in sinüs yükseltme operasyonunda yeni kemik oluşumu üzerindeki etkinliğinin, otojen ve ksenojen greft materyali ile karşılaştırılarak histomorfometrik olarak değerlendirmektir.Üst çene molar diş eksikliklerinde, maksiller sinüsün sarkması ve alveol kemiğinin şiddetli rezorbsiyonu birleştiğinde azalan kemik yüksekliğinin implant cerrahisi öncesinde veya sırasında kemik greftleri uygulanarak maksiller sinüs yükseltme operasyonları (MSYO) ile tedavi edilmesi mümkündür. MSYO' da günümüze kadar birçok greft materyali kullanılmakla birlikte hangi greftin üstün olduğu konusunda halen bir görüş birliği bulunmamaktadır ve ideal greft materyallerinin arayışı sürmektedir.Çalışmamızda 21 adet Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır. Tavşanlar 3 gruba ayrılmıştır. Her grupta bulunan 7 tavşanda, her iki maksiller sinüse lateral pencere tekniği ile yapılan MSYO'da Kryptonite, Bio-Oss ve otojen kemik greftleri uygulanmıştır. Greftleme işlemi sonrası yeni kemik oluşumunun değerlendirilebilmesi için maksiller sinüsler etraf kemik doku ile birlikte işlemden sonra 1. ay ve 2. ay sonunda çıkarılmış ve histomorfometrik olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar SPSS yazılımında (SPSS 17.0 for Windows) istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak; maksiller sinüs yükseltilmesinde materyallerin yeni kemik oluşumundaki etkinliği değerlendirildiğinde, otojen kemik greftinin Bio-Oss ve Kryptonite materyallerine göre daha üstün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of Kryptonite, a newly developed graft material, which has not been used in oral and maxillofacial surgery, at the new bone formation in sinus lift operations by comparing with autogenous bone and xenografts histomorphometrically.In the absence of upper molars, a combination of maxillary sinus enlargement and severe alveolar bone loss, limits the available bone height for implant placement, and in this situation maxillary sinus lifting operation become necessary. Although several graft materials have been used in sinus lift surgery, there has been no consensus on which material could be used as standard.Twenty-one New Zealand rabbits were used in this study. Rabbits were randomly divided into 3 groups including 7 rabbits. Bilateral maxillary sinus lifting operation was carried out with lateral window technique and Kryptonite, Bio-Oss and autogenous bone graft harvested from tibial bone were administered. Maxillary sinuses including surrounding bone tissue were dissected after 1st and 2nd months of the operation. The new formed bone was evaluated by histomorphometrical analysis. Data was compared statistically with SPSS software (SPSS 17.0 for Windows).As a result the efficiency of new bone formation of Kryptonite bone cement was found less than other bone substitutes, when the new bone formation in maxillary sinus lifting procedure was evaluated.