Futbolcularda diz bölgesi izokinetik kas kuvvetinin farklı vuruş tekniklerinde top hızına etkisinin değerlendirilmesi
Investigation on effect of the footballers isokinetic knee muscle strength against the ball velocity at various kicking techniques
- Tez No: 326557
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET YALÇIN TAŞMEKTEPLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbolcuların diz kuvveti ile topa vuruş hızı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu amaçla, bölgesel amatör ligde oynayan 60 futbolcu çalışmaya gönüllü olarak katılmışlardır. Futbolcuların 48 tanesi sağ bacak baskın, 12 tanesi ise sol bacak baskın kişilerden oluşmaktadır.İzokinetik fleksiyon ve ekstansiyon kuvvetleri 600/sn-1, 1800/sn-1 ve 2400/sn-1 lik açılarda izokinetik dinamometre ile ölçülmüştür. Top hızının ölçülmesinde radar aleti kullanılmıştır. Katılımcılar iç vuruş, iç üst vuruş, dış vuruş ve üst vuruş tekniği kullanmışlardır. Elde edilen verilere tek yönlü varyans analizi uygulanmış ve izokinetik kuvvet ile top hızı arasındaki ilişkinin ortaya çıkartılabilmesi için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, 600/sn-1 ile 1800/sn-1 açılarda yapılan bütün vuruş tekniklerinde, ekstansiyon ve fleksiyon zirve tork değerlerinde izokinetik diz kuvvetinin top hızına pozitif yönde etki ettiğini göstermiştir (P0,05).Bu çalışmanın ışığında, izokinetik kuvvet ile top hızı arasında pozitif yönde bir etki olduğu sonucu çıkmaktadır. Dolayısıyla antrenörlerin, çalışma programlarında şut atan futbolculara özel kuvvet antrenmanı uygulamaları başarı için önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to investigate the effect of football player?s knee strength on ball velocity. For this aim, sixty football players are participated voluntarily in this study. 48 out of these participants have right leg dominant and 12 participants have left leg dominant.Isokinetic flexion and extension strengths were measured in angles of 600/sn-1, 1800/sn-1ve 2400/sn-1by isokinetic dynamometer. Velocity measuring device was used in determining ball velocity. Participants performed inside-foot, inside-upper foot, outside-foot, upper-foot kicking techniques. The data were analyzed by using one way anova and in order to achieve a correlation between Isokinetic strength and ball velocity Pearson correlation analysis was performed. Findings of this study show that isokinetic knee strength has a positive effect on resulting ball velocity.