Yenidoğan işitme taraması öncesi babaların kaygı düzeyleri ile taramaya devam arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between anxiety levels of father's before newborn hearing screening and scan resume
- Tez No: 326564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETYENİDOĞAN İŞİTME TARAMASI ÖNCESİ BABALARIN KAYGI DÜZEYLERİ İLE TARAMAYA DEVAM ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ARAŞTIRILMASIÇalışmanın amacı, yenidoğan işitme taraması öncesi babaların kaygı düzeyleri ile taramaya devam arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır.Çalışmaya sağlıklı yenidoğana ve ailenin ilk canlı bebeğine sahip, bebeğini ilk kez işitme taramasına getiren, yenidoğan işitme taramasından tek ya da iki kulağından kaldı (refer) sonucu alınan 100 bebeğin babası dahil edildi. İşitme taramaları kliniğimizde yapılan bebeklerin babalarına işitme taramasının sonucu açıklanmadan önce durumluk ve sürekli kaygı ölçeği uygulandı. İşitme taraması sonucunda tek yada iki kulağından testi geçemeyen bebeklere ikinci tarama testi için randevu tarihi verildi. Bebeği testen geçemeyen babalara 'yeterli bilgi' ve 'ayrıntılı bilgi' verilerek babalar iki gruba ayrıldı. Bu gruplar arasında, babaların kaygı düzeyleri ile bebeklerin takibe devamlılığı arasındaki ilişki değerlendirildi.Çalışma sonunda elde edilen bulgular yeterli bilgi ve ayrıntılı bilgi verilen gruplardaki babaların durumluk ve sürekli kaygı puanlarının normal olduğunu göstermektedir. Yenidoğan işitme taramasının babalarda kaygı yaratmadığı sonucuna varılmıştır. Babaların kaygı puanları ile yaş ve sosyal güvencesi arasında farklılık olmadığı ancak kaygı puanları ile eğitim düzeyleri arasında farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Orta öğretim ve daha az eğitim almış olan babaların kaygı puanları lise ve üniversite mezunu olan babalara oranla yüksektir, babaların eğitim düzeyleri arttıkça kaygı puanlarının azaldığı görülmüştür. Yeterli ve ayrıntılı bilgi verilen grupların takiplere devamlılığı arasında istatistiksel olarak fark olmadığı ancak ayrıntılı bilgi verilen gruptaki babaların bebeklerini ikinci tarama testine getirme yüzdesinin yeterli bilgi verilen gruptaki babalara göre yüksek olduğu görülmüştür.Çalışmamız yenidoğan işitme taramasına bebeklerini getiren babalara verilen bilgi düzeyinin takiplere gelişi etkilemediğini ortaya koymaktadır. Yenidoğan tarama takibi hakkında bilgi sahibi olan babalar bebeklerini takip testlerine getirmektedir.Safiye Gündoğdu, Yüksek Lisans TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Temmuz - 2012
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN ANXIETY LEVELS OF FATHER?S BEFORE NEWBORN HEARING SCREENING AND SCAN RESUMEThe aim of our study was to investigate the relationship between anxiety levels of father?s before newborn hearing screening and follow-up screening.The hundred fathers of babies who are the healthy, first alive baby of family, coming to the first-time for hearing screening and obtain `refer? results in one or two ears were included in the study. Instant and continues anxiety scale were applied to fathers, whose babies? hearing screening were performed in our clinic, before the announcement of the result to them. At the end of the first screening test, appointment data were given to the babies who cannot pass in one or two ears for the second screening test. Fathers whose babies cannot pass tests was divided into two groups by giving 'adequate information' and 'detailed information'. The relationship between fathers? anxiety level and continuity of following tests were evaluated between groups.The result of the study showed that fathers, who were member of groups given adequate information and detailed information, had normal instant and continues anxiety scores. It was seen that newborn hearing screening didn?t create anxiety on the fathers. It was determined that, there were no difference between fathers? anxiety scores and their ages and social security, but there were difference between fathers? anxiety scores and educational status. Anxiety scores were higher in fathers who have less education than high school and university graduates. It was shown that anxiety scores decreased when the education status increased. It was observed that there was no statistical difference on the continuity of follow-ups between the groups given adequate information and detailed information, but the percentage of taking their babies to the second follow-up test is higher in the fathers given detailed information than in the ones given adequate information.The study revealed that the level of information given to the fathers didn?t affect the arrival of their baby follow-up. Fathers who know about newborn screening follow-up brings their babies to follow-up tests.Safiye Gündoğdu, Master ThesisOndokuz Mayıs University Samsun, July - 2012