Yenidoğan işitme taramasında takibe devam etmeme sıklığı ve ilişkili faktörlerin araştırılması
The investigation of the drop-out frequency and related factors in newborn hearing screening
  1. Tez No: 326563
  2. Yazar: NİLAY GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZETYENİDOĞAN İŞİTME TARAMASINDA TAKİBE DEVAM ETMEME SIKLIĞI VE İLİŞKİLİ FAKTÖRLERİN ARAŞTIRILMASIÇalışmamızın amacı yenidoğan işitme tarama programında, ilk tarama testinde kalan ve takibe devam etmeyen bebeklerin yıllara göre sıklığının ve ilişkili faktörlerin araştırılmasıdır.Ocak 2006 ? Aralık 2010 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Kliniği Odyoloji Ünitesi'nde Sağlık Bakanlığı Ulusal Yenidoğan İşitme Tarama Protokolü kapsamında işitme taraması uygulanan 6002 bebeğin bilgileri çalışmada değerlendirildi. Bebekler, takibe devam etme durumuna göre ilk tarama testinde kalan ve takibe devam etmeyen bebekler (Grup 1) ve düzenli takip sonucu işitme kaybı tanısı alan bebekler (Grup 2) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Takibe devam etme durumuyla ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla; bebeğin test yaşı, anne yaşı, doğum şekli, doğum yeri, bebeği teste kimin getirdiği, antenatal özellikler, ailede işitme kaybı öyküsü, akrabalık, TORCH (Toxoplasma, Other agents, Rubella, Cytomegalovirus and Herpes simplex virus), bilirubin düzeyi, baş-boyun anomalileri, kromozom anomalileri, yenidoğan yoğun bakımda kalma öyküsü, ``Kaldı'' sonucunun alındığı kulak bakımından iki grup arasında karşılaştırılmalar yapıldı.Çalışma sonunda, işitme taraması uygulanan 6002 bebekten ilk tarama testinde kalan ve takibe devam etmeyenlerin ve düzenli takip sonucu işitme kaybı tanısı alanların sayısı sırasıyla 508 (%8,46) ve 138 (%2,30) olarak bulundu. Grup 1'deki bebeklerde; Samsun'da doğanların, üniversitemizin yenidoğan servisinden gelenlerin, teste aileden biri tarafından getirilenlerin, sezaryen ile dünyaya gelenlerin, unilateral ``Kaldı'' sonucu alınanların sıklığının, Grup 2'deki bebeklerde çevre illerde doğanların, sevkle gelenlerin, teste anneleri tarafından getirilenlerin, bilateral ``Kaldı'' sonucu alınanların, ailede işitme kaybı öyküsü bulunanların ve baş-boyun anomalisine sahip olanların sıklığının ve teste getirilme yaşının yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı.Yenidoğan işitme taramalarının etkinliğini arttırabilmek için, tarama programı uygulanan merkezlerde takibe devam etmeyi etkileyen bu faktörler açısından önlem alınması gerektiği düşünülmektedir.Nilay GÜVEN, Yüksek Lisans TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Temmuz ? 2012
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE INVESTIGATION OF THE DROP-OUT FREQUENCY AND RELATED FACTORS IN NEWBORN HEARING SCREENINGThe purpose of the study is to investigate the frequency of the drop-outs of the babies who failed in the first screening in the newborn hearing screening program and related factors with respect to years. The data collected from 6002 babies undertaken newborn hearing screening within the Health Ministry National Newborn Hearing Screening Protocol in the Audiology unit of Otorhinolaryngology Clinic at Ondokuz Mayıs University between January 2006 to December 2010 were evaluated. Two groups were formed according to whether the babies continued to screening or not. The first group (Group 1) included the babies who failed the first hearing screening and dropped out; the second group (Group 2), the babies who were diagnosed with having hearing loss as a result of regular controls. In order to identify the factors related to follow-up continuum, these two groups were compared according to mother's age, test age, delivery method, place of birth, the person who brought the baby for screening, antenatal history, hearing loss story in the family, consanguinity, TORCH, bilirubin levels at birth, congenital head and neck anomalies, chromosomal anomalies, history of staying in intensive care unit at birth, and the ear from which the screening failed.At the end of the study, the number of dropped-out, and diagnosed with having hearing loss as a result of regular controls were found 508/6002 (%8.46) and 138/6002 (%2.30) respectively. In Group 1, the frequency of babies who were born in Samsun, came to the newborn unit at Ondokuz Mayıs University, brought to the hearing screening by one of the family members, born by caesarean section and failed in the screening test unilaterally were found high. In Group 2, the frequency of babies who were born in neighboring cities, refered by other screening centers, brought to the screening by their own mothers, failed in the screening test bilaterally, had family hearing loss history, had congenital head and neck anomalies and the test age were found high.In order to enhance the effectiveness of newborn hearing screening, it is thought that necessary precautions related to these factors affecting the continuity of the follow-up in the centers using screening programs should be taken.Nilay GÜVEN, Master ThesisOndokuz Mayıs University Samsun, July ? 2012