0-4 aylık bebeklerde otoakustik emisyon ve yüksek frekans timpanogram sonuçlarının karşılaştırılması
0-4 months baby comparasion oae and high frequency tympanometry results
  1. Tez No: 326565
  2. Yazar: NERMİN BEK KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET0-4 AYLIK BEBEKLERDE OTOAKUSTİK EMİSYON VE YÜKSEK FREKANS TİMPANOGRAM SONUÇLARININ KARŞILAŞTIRILMASIÇalışmamızın amacı, yenidoğan işitme taramasında, transient uyarılmış otoakustik emisyon (transient evoked otoacoustik emission, TEOAE) test sonuçlarının, timpanometrik ölçüm sonuçlarıyla ilişkisini ortaya koymak ve yenidoğan döneminde 226 ve 1000 Hz probe tone kullanarak elde edilen timpanogram sonuçlarını değerlendirmektir.Çalışmamızda 01.09.2011-31.01.2012 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi KBB-Odyoloji kliniğinde yenidoğan işitme taraması yapılan 0-4 aylık sağlıklı yenidoğanlar değerlendirildi. Çalışmaya toplam 150 bebek (300 kulak) dahil edildi, bebeklerde cinsiyet ayrımı gözetilmedi.İşitme taraması için kliniğimize gelen her yenidoğana TEOAE testi yapıldıktan sonra, 226 ve 1000 Hz probe tone ile timpanometrik ölçüm yapıldı.Çalışmamızda, yüksek frekans timpanometrinin yenidoğan işitme değerlendirilmesinde orta kulağın durumunu göstermede etkin bir test olduğu sonucu elde edilmiştir.Yenidoğan işitme taramalarında kullanılan otoakustik emisyon ve işitsel uyarılmış beyin sapı cevap testleri ile birlikte yüksek frekanslı timpanometri ölçümünün yapılması tarama sonucuna olumlu katkıda bulunacaktır.Nermin BEK KOÇ, Yüksek Lisans TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Temmuz-2012
Özet (Çeviri)
ABSTRACT0-4 MONTHS BABY COMPARASION OAE AND HIGH FREQUENCY TYMPANOMETRY RESULTSThe aim of our study, is to reveal the relationship of test results between transient evoked otoacoustic emissions and tympanometric measurement in Newborn Hearing Screening and to evaluate the tympanogram results obtained by using 226 and 1000 Hz probe tone in the period of newborn.Healthy newborn babies (0-4 month) were evaluated in our study between 01.09.2011 to 31.01.2012. Hearing Screening were done at Ondokuz Mayıs University ENT/Audiology clinic. Onehundered fifty babies (300 ears) were included in our study. Gender differences were not looked out. Tympanometric measurement with 226 Hz and 1000 Hz probe tone were done to all babies after transient evoked otoacoustic emission test.As a results of our study, It is determined that high frequency tympanometry is an effective test for showing middle ear condition. Being made of the measurement of high frequency tympanometry together with the test of otoacoustic emission and auditory evoked brainstem response will contribute positively to screening result.Nermin BEK KOÇ, Master TesisÜniversity of Ondokuz Mayıs Samsun, July-2012