Umurbey çayı ve barajında (Çanakkale) suda, sedimentte, bazı makro omurgasız canlılarda ağır metal birikimi ve toksisitesi
Toxicity and accumulation of heavy metal in water, sediment, some macro invertebrates in Umurbey stream and Umurbey reservoir (Çanakkale)
  1. Tez No: 326583
  2. Yazar: KAHRAMAN SELVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Şubat 2010 - Nisan 2011 tarihleri arasında mevsimsel olarak yapılan bu çalışma, Umurbey Çayı ve Umurbey Barajı'nda suda, sedimentte ve makro omurgasız dokularında ağır metal (Fe, Cu, Zn, Cd, Pb ve Mn) birikimlerini, Umurbey Çayı'nın Çanakkale Boğazı'na döküldüğü bölgede sudaki kurşun birikiminin hangi konsantrasyonlara ulaştığında ortamda baskın halde yaşayan amfipod (Gammarus aequicauda Martynov, 1931) üzerine ölümcül olabileceğini ve bu bölgede yaşayan diğer bir makro omurgasız olan yengeç (Carcinus aestuarii Nardo, 1847) dokularında (solungaç, kas ve hepatopankreas) sudaki kurşun konsantrasyonlarının hangi oranda birikim yaptığını belirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu amaçla Umurbey Çayı ve Umurbey Barajı'nda belirlenen 5 istasyonda, suyun sıcaklık, tuzluluk, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik ve pH parametreleri yerinde; sedimentin pH, iletkenlik, % nem, % kireç, organik madde ve bünye parametreleri laboratuarda ölçülmüştür. Bununla birlikte istasyonlardan alınan örneklerin ağır metal analizi ICP-OES cihazı ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine physico-chemical parameters of water and sediment and metal accumulation (Pb, Zn, Cd, Fe, Cu and Mn) in water, sediment, some macro invertebrates and also the lethal concentration value of lead on the amphipod (Gammarus aequicauda, Martynov, 1931) living as dominant forms in Umurbey Stream estuary area, and lead accumulation in the crab (Carcinus aestuarii, Nardo, 1847) tissues (gill, muscle, hepatopancreas) were used toxicity tests in laboratory in Umurbey Stream and Umurbey Reservoir in Çanakkale between February 2010 and April 2011 seasonally.For these aims, in the determined 5 stations in Umurbey Stream and Umurbey Reservoir, while water temperature, salinity, dissolved oxygen, electrical conductivity and pH were measured in situ, the sediment pH, conductivity, organic matter, lime, % moisture and texture were measured in laboratory. Besides, samples that were taken from 5 stations and their heavy metal concentrations were analyzied by ICP-OES.