Bazı makrofitlerin farklı kurşun elementi konsantrasyonlarındaki tepkilerinin araştırılması
Investigation of some macrophytes reaction in different lead element concentrations
- Tez No: 523154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERDUĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tarımsal faaliyetlerin ve kurşun kirliliğinin, yakındaki bir kurşun cevheri madenciliği tesisinden kaçan akarsuya ulaşan ve akarsudan (Umurbey Çayı) toplanan iki makrofit türüne etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmanın ilk aşamasında, kurşun kirliliğinin makrofit türlerinin morfolojisi ve fizyolojisi üzerine etkileri ve kurşun stresi ile başa çıkma yolları tekli kültürde incelenmiştir. Daha sonra, mono kültürde önceden belirlenen bir ara konsantrasyon seviyesi kullanarak, karışık kültürde iki makrofit türünün rekabet kabiliyeti incelenmiştir. Aynı habitatta yayılış gösteren canlılar birbirlerinin gelişimini etkileyebilirler. Su teresi ve su nanesi de Umurbey Çayı'nda yanyana gelişen sucul bitkiler oldukları için tercih edilmiştir. Pb stresinin olmadığı, sucul bitkilerin sadece bir arada yetiştirildiği ikili kontrol gruplarında, su nanesi morfolojik ve fizyolojik olarak üstünlüğünü kanıtlamıştır. Pb stresi uyguladığımızda ise, su teresinin daha fazla mücadeleci olduğu morfolojik ve fizyolojik olarak ispatlanmıştır. Su teresi, su nanesinin absorpladığı Pb miktarının iki katından fazla Pb adsorplayarak iyi bir Pb akümülatörü olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Effect of lead pollution and agricultural activities on two macrophyte species collected from a stream (Umurbey Stream) which receives run-off from a nearby lead ore mining facility were investigated. In the first phase of this study, the effects of lead pollution on the morphology, physiology of macrophyte species and the ways by which they cope with lead stress were examined in mono-culture. Then using an intermediate level of lead concentration, pre-determined in mono-culture, competitive abilities of two macrophyte species were studied in mixed culture. Organisms sharing same habitat can affect each other's development. Water cress and water mint are preferred because they both live in the Umurbey Stream. In co-culture control groups without Pb stress the water mint was the morphologically and physiologically the superior species. Under Pb stress, the water cress was the morphologically and physiologically the superior species. The water cress showed that it was a good Pb accumulator by adsorbing Pb more than twice the amount of Pb absorbed by water mint.