Katırtırnağı (Spartium junceum), Kermes meşesi(Quercus coccifera), Deniz üzümü(Ephedra major), Akçakesme (Phillyrea latifolia) bitkilerinin keçiler için besleme potansiyeli
Potential nutritive value for goats of Spartium junceum, Quercus coccifera, Ephedra major and Phillyrea latifolia
  1. Tez No: 326592
  2. Yazar: HANDE IŞIL AKBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. İ. YAMAN YURTMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, katır tırnağı (Spartium junceum), kermes meşesi (Quercus coccifera), deniz üzümü (Ephedra major), akçakesme (Phillyrea latifolia) bitkilerinin keçiler için besleme potansiyelinin yıl içerisinde farklı dönemler itibarı ile tanımlanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 6 farklı örnekleme döneminde alınan bitki örneklerinde ham besin madde analizleri ve fenolik bileşen analizleri gerçekleştirilmiştir. Bitki örneklerinde organik maddenin (OM) fermentasyon kinetiği, organik madde sindirilebilirliği (OMP) ve metabolize olabilir enerji (ME) içeriği hesaplanmıştır. Çalışma kapsamında polietilen glikol (PEG) ve kesif yem (KY) kullanımının fermentasyon kinetiği üzerindeki etkilerinin belirlenmesine yönelik olarak in vitro inkübasyonlar yürütülmüştür. Katırtırnağı, kermes meşesi, deniz üzümü ve akçakesme bitkilerinin HP içeriklerine ilişkin ortalamalar sırasıyla; 86,903; 56,828; 79,483 ve 63,021 g/kg KM olarak ölçülmüştür. Bitkilerin ME içerikleri ise sırasıyla katırtırnağı bitkisinde 11,979 MJ/kg KM, kermes meşesinde 9,279 MJ/kg KM, deniz üzümü bitkisinde 10,242 MJ/kg KM ve akçakesme bitkisinde 12,177 MJ/kg KM olarak hesaplanmıştır. in vitro inkübasyonlarda yer alan uygulamalar, bitki türlerinden sadece kermes meşesi ve deniz üzümü bitkilerine ait gaz üretimleri üzerine önemli düzeyde etkili olmuştur. Kermes meşesinde B-BP, B-BPK, BK-BP ve BK-BPK uygulamaları arasındaki farklılıklar istatistik olarak önemli bulunmuştur (P?0,005). Deniz üzümü bitkisinde ise B- BK, B-BP, BK-BP ve BP-BK uygulamaları arasındaki farlılıklar önemli bulunmuştur (P?0,005). Kermes meşesi bitkisinin OMP ve ME içeriklerinin diğer bitki türlerinden daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada ele alınan bitki türlerinin yüksek verim düzeyini karşılamada yetersiz oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims that determination of the potential nutritional value of Spartium junceum, Quercus coccifera, Ephedra major and Phillyrea latifolia for goats in the different periods of a year. In this regard, chemical compositions and phenolic contents were analyzed in the samples taken at the six different sampling period. Fermentation kinetics of (OM) and digestibility of organic matter (OMP) and metabolizable energy (ME) contents were calculated in the plant sample. In order to determine the effects on fermentation kinetics, in vitro incubations were carried out using polyethylene glycol (PEG) and concentrate feed (CF). The CP content of the Spartium junceum, Quercus coccifera, Ephedra major and Phillyrea latifolia plants were measured as 86,903; 56,828; 79,483 and 63,021 g/kg DM, respectively. ME content of the plants were calculated as 11,979 MJ/kg DM for Spartium junceum, 9,279 MJ/kg DM for Quercus coccifera, 10,242 MJ/kg DM for Ephedra major and 12,177 MJ/kg DM for Phillyrea latifolia , respectively. The treatments in the in vitro incubations had significant effects on the gas production of Quercus coccifera and Ephedra major. The differences between the P-PP, P-PPC, PC-PP and PC-PPC treatments were significantly important (P?0,005) in the Quercus coccifera plant. The differences between the P-PC, P-PP, PC-PP and PP-PC treatments were significantly important (P?0,005) as in Ephedra major plant. The OMP and ME content of the Quercus coccifera was lower than the other plants in the study. The plant species were considered nutritionally inadequate to meet high producing level.